6 نکته برای تعیین بودجه بازاریابی

تعیین بودجه بازاریابی

به عنوان یک بازاریاب، شما همیشه ایده های جدیدی را برای تیم خود مطرح می کنید. و همچنین با یک سوال پیگیری مداوم روبرو شده اید، “چه مقدار از بودجه بازاریابی خود را باید اختصاص دهیم؟”
در نهایت، یک بازاریاب موفق بودن فقط به معنای تفکر استراتژیک نیست. همچنین در مورد پایبندی به یک بودجه دقیق، دستیابی به سطوح جدید رشد و انتخاب مقرون به صرفه ترین گزینه ها برای شرکت شما است.
ما بررسی خواهیم کرد که چگونه می توانید این کارها را انجام دهید و تعیین خواهیم کرد که چگونه بودجه شما با رقبا مطابقت دارد.

آنچه در این مقاله می آموزید :

چرا بودجه بازاریابی مهم است؟

چشم انداز بازاریابی امروزی پیچیده است. با نزدیک شدن به رکود، کاهش بودجه رایج شده است و بازاریابان با عملکرد ضعیف به سرعت شرایطشان سخت تر می شود. ایجاد یک بودجه بازاریابی جامع، راه رهایی شما برای اجتناب از این نتایج و داشتن پول نقد برای اجرای استراتژی بازاریابی است.
تهیه بودجه بازاریابی در موارد زیر می تواند به شما کمک می کند:

 • اولویت بندی پروژه ها برای سرمایه گذاری
 • اختصاص بودجه برای خرید نرم افزار.
 • پیشرفت سال به سال خود را مقایسه کنید.
 • تخصیص اعتبار برای پروژه ها از قبل.
 • اهمیت پروژه های خاص را توجیه کنید.
 • ROI پروژه های بازاریابی خود را محاسبه کنید.
 • ارزش پروژه های بازاریابی پیشنهادی را به افراد بالاتر خود نشان دهید.
 • بازگشت سرمایه مثبت را نشان دهید، که می تواند به شما کمک کند در آینده بودجه بهتری داشته باشید.
 • بودجه را برای فریلنسرها و استخدام کنندگان تمام وقت که استراتژی شما را اجرا می کنند اختصاص دهید.

بررسی آمار و ارقام مربوط به بودجه بازاریابی

طبق نظرسنجی سالانه CMO شرکت Deloitte، بازاریابی تقریباً 13.6٪ از کل بودجه یک شرکت در سال 2023 را شامل می شود. این نسبت به دو سال قبل 3.9 درصد افزایش داشته است.
حتی با وجود رکود اقتصادی، بسیاری از بازاریابان انتظار دارند که بودجه سالانه آنها در سال 2023 افزایش یابد.
در نظرسنجی HubSpot از 1000 بازاریاب، 47 درصد از پاسخ دهندگان گزارش دادند که بودجه آنها افزایش خواهد یافت. 45 درصد دیگر انتظار دارند که بودجه آنها در سال جدید تقریباً ثابت بماند.
«اولویت‌بندی کانال‌های بازاریابی نیز در حال تغییر است. طبق گزارش Deloitte، تبلیغات سنتی، سهم کمتری از بودجه بازاریابی سال 2023 را تشکیل می‌دهد و 0.7 درصد کاهش می‌یابد. در عوض، بازاریابان قصد دارند پول بیشتری را در رسانه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های رسانه‌های جدید خرج کنند.
به عنوان مثال، بازاریابان قصد دارند در سال 2023 بیشترین سرمایه گذاری را در بازاریابی فیس بوک انجام دهند. در حالی که بسیاری از بازاریابان در حال حاضر یک استراتژی قوی فیس بوک دارند، 25 درصد از بازاریابان برای اولین بار در سال آینده در این پلتفرم سرمایه گذاری خواهند کرد.
«به‌علاوه، ویدیو مارکتینگ، سرمایه‌گذاری بزرگ‌تری در بودجه‌های بسیاری از بازاریابان خواهد بود. ۹۱٪ از بازارها قصد دارند سرمایه‌گذاری خود را در YouTube در سال آینده افزایش یا حفظ کنند.
در همین حال، در تیک تاک ، 56٪ برای افزایش سرمایه گذاری TikTok در سال 2023 برنامه ریزی می کنند – بالاترین افزایش در بین هر برنامه رسانه های اجتماعی. 34 درصد دیگر نیز قصد دارند بودجه فعلی TikTok خود را حفظ کنند.
اینفلوئنسر مارکتینگ یکی دیگر از تاکتیک های نسل پیشرو است که ارزش سرمایه گذاری دارد. طبق گزارش وضعیت بازاریابی ما، 68 درصد از بازاریابان در سال 2022 با اینفلوئنسرها کار کردند و 88 درصد دارای بودجه اختصاصی بازاریابی اینفلوئنسر هستند.
این روند در سال 2023 ادامه خواهد داشت. در واقع، 89 درصد از بازاریابان قصد دارند در سال آینده سرمایه گذاری خود را در اینفلوئنسر مارکتینگ افزایش یا حفظ کنند. 17٪ اضافی برای اولین بار در این تاکتیک بازاریابی سرمایه گذاری می کند.

بودجه بازاریابی به عنوان درصدی از درآمد

میزان درآمدی که کسب‌وکارها به بازاریابی تخصیص می‌دهند طی 12 سال گذشته رشد داشته است، به طور متوسط 8.7 درصد از درآمد کلی شرکت در سال 2022 است. این رشد بیش از 5 درصد از سال 2011 است. صنایع محصولات B2B به طور متوسط تقریباً 7.8 درصد از درآمد را به خود اختصاص می‌دهند. این مورد برای خدمات خدمات B2C (6.5٪) و خدمات B2B (5.9٪) نیز به همین صورت است. محصولات B2C بیشترین مقدار را با 15.1 درصد از کل درآمد اختصاص می دهد.

نکاتی مهم برای تعیین بودجه بازاریابی

1. سفر مشتری خود را درک کنید.

سفر مشتری به سادگی جستجو کردن یک اصطلاح، پرش به لیست ایمیل و سپس تبدیل نیست. سفر پر از پیچ و خم است. فهمیدن اینکه مشتریان شما چگونه از آگاهی محصول به خرید می روند، در هر بازاری متفاوت است. آنچه برای برند های B2B کار می کند ممکن است برای B2C یا برای مشاغل کوچک کارایی نداشته باشد.
به همین دلیل است که دیوید هوس، مدیر بازاریابی عملکرد B2B در گروه Outloud، می‌گوید که باید قبل از صرف یک سکه از بودجه بازاریابی خود، برای درک سفر مشتری خود وقت بگذارید. اگر ابتدا روی این تحقیق سرمایه گذاری کنید، متوجه خواهید شد:

 • بودجه خود را در چه کانال هایی خرج کنید؟
 • چه پلتفرم هایی برای دستیابی به مخاطبان هدف؟
 • چه پیام هایی با آنها طنین انداز می شود؟
 • چه خلاقیتی آنها را سرگرم و آموزش خواهد داد؟
 • چه راه حلی آنها را تبدیل می کند؟

درک سفر مشتری برای باز کردن بالاترین تلاش های بازگشت سرمایه کلیدی است. اگر درست انجام شود، بهترین استفاده از بودجه بازاریابی شما را تضمین می کند.

2. در صورت نیاز یک آژانس بازاریابی استخدام کنید.

ممکن است نظارت بر چندین پروژه بازاریابی بدون کمک دشوار باشد – حتی زمانی که یک تیم بازاریابی داخلی دارید.
علاوه بر زمان مورد نیاز برای استخدام، آموزش و حضور در یک تیم، حقوق و مزایا را نیز پرداخت خواهید کرد. همه اینها ممکن است طولانی باشد اگر بودجه شما نتواند به یک تیم بزرگ پاسخ دهد یا اگر زمان لازم برای نظارت بر آنها را ندارید. اینجا جایی است که آژانس های بازاریابی وارد عمل می شوند.
در حالی که آژانس‌ها ارزان نیستند، برخی از این چالش‌ها را حذف می‌کنند و می‌توانند به عنوان بازوی گسترده تیم شما عمل کنند. همکاری با آژانس های بازاریابی همچنین به شما امکان دسترسی به تیمی از متخصصان را می دهد که ممکن است به شما کمک کنند تا به اهداف خود سریعتر برسید و بودجه بازاریابی شما را هدر ندهند.

3. یک تیم بازاریابی داخلی دریافت کنید.

اتکا به یک آژانس برای اجرای همه پروژه های شما عاقلانه ترین استفاده از بودجه بازاریابی شما نیست. اینکه بخشی از کار را برون سپاری کنید یکی از استراتژی های خوب می باشد اما داشتن یک تیم داخلی برای امور بازاریابی نیز می تواند به روند پیشرفت شرکت شما کمک فراوانی کند چه بسا که ممکن است در آینده تیم داخلی شما آنقدر حرفه ای و بزرگ شود که دیگر نیازی به برون سپاری این امور نداشته باشید و به عبارتی مستقل می شوید.

4. روی تغییر کاربری و به‌روزرسانی محتوا سرمایه‌گذاری کنید.

چارلی ساوتول، مدیر بازاریابی و متخصص سئو در Let’s Talk Talent خاطرنشان می کند که ایجاد محتوای منحصر به فرد و ارزشمند گران است. به همین دلیل، تیم چارلی سعی می‌کند هر چیزی را که می‌سازد، تغییر کاربری دهد.
اولین قدم آنها تولید محتوای همیشه سبز است که حداقل برای دو سال ارزشمند باقی بماند. پس از ایجاد این دارایی‌ها، تیم آن‌ها را در قالب‌های محتوایی مختلف تغییر داده و تبلیغ می‌کند.
اگر مدتی قبل برخی از دارایی های همیشه سبز را منتشر کردید، آنها را به روز کنید. علاوه بر ارائه اطلاعات فعلی برای مخاطبان شما، به روز رسانی محتوا ممکن است باعث شود قطعات شما به سمت SERP یا همان نتایج اول گوگل حرکت کنند.
بهترین بخش در مورد تغییر کاربری و به روز رسانی محتوا، آزادی عمل برای ارتقای مجدد دارایی های خود چندین بار در سال است. به قول چارلی، «انجام ندادن این به معنی از دست دادن فرصتی لست که باعث می‌شود محتوا به اندازه کافی بازخورد نگیرد و ارزش بودجه بازاریابی شما را به حداکثر برساند».

5. اولویت بندی کانال هایی که عملکرد ضعیف دارند.

شناسایی کانال هایی که بیشترین درآمد را برای کسب و کار شما ایجاد می کنند برای بهینه سازی بودجه بازاریابی بسیار مهم است.
همانطور که سیدارت کومار، مدیر بازاریابی محصول در Exoprise Systems می‌گوید، کسب‌وکارها باید دائماً کمپین‌های خود را ارزیابی کنند تا کمپین‌هایی را که عملکرد ضعیفی دارند، کشف کنند. انجام این کار به بهینه سازی هزینه ها در جهت درست کمک می کند و کمپین هایی را که هیچ ROI ایجاد نمی کنند، حذف می کند.
اگر داده‌هایی دارید که نشان می‌دهد برخی از کانال‌های با عملکرد ضعیف ممکن است همچنان کار کنند، از آن کانال‌ها برای آزمایش استفاده کنید و قانون 70-20-10 را هنگام بودجه‌بندی برای آنها اعمال کنید.
در اینجا، 70٪ از بودجه بازاریابی شما به استراتژی های اثبات شده، 20٪ به استراتژی های جدید و 10٪ به استراتژی های تجربی اختصاص می یابد، که می تواند فرصت های رشد آینده را برجسته کند.

6. استراتژی بازاریابی خود را به طور مداوم مورد ارزیابی مجدد قرار دهید.

یک استراتژی بازاریابی که به درستی انجام شود، دارای اهداف و نتایج کلیدی است که از چارچوب SMART پیروی می کند. این برای بهینه‌سازی بودجه مهم است، زیرا اهداف و معیارهای SMART به شما کمک می‌کنند پیشرفت را ردیابی کنید و کانال‌ها و کمپین‌هایی را که کار می‌کنند شناسایی کنید. توماس سیمون می‌گوید: «بازبینی و ارزیابی مجدد استراتژی بازاریابی خود به شما کمک می‌کند بدانید چه زمانی باید در مسیر یا محور قرار بگیرید.» مدیر بازاریابی در Monitask. همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا از تاکتیک‌های مؤثر استفاده کنید و کورکورانه یک برنامه خاص را بدون داده‌ها یا نتایجی که پشتیبان تصمیم‌تان است، دنبال نکنید.» اما هر چند وقت یک‌بار باید یک بررسی انجام دهید؟
کوری هاینز، یکی از بنیانگذاران SwipeWell، به بازاریابان توصیه می کند که تخصیص بودجه را به صورت دو هفته ای یا ماهانه بررسی کنند. کوری می‌گوید: «بررسی‌های منظم به شما کمک می‌کند هزینه‌های غیرضروری را کاهش دهید، دوباره به کمپین‌های با عملکرد بالا اختصاص دهید، و تصمیم بگیرید که چه زمانی هزینه‌های متغیر مانند هزینه‌های تبلیغاتی را افزایش یا کاهش دهید».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.