4 گام برای ساخت اکوسیستم محصول

اکوسیستم محصول

عملکرد یک اکوسیستم محصول بسیار شبیه به یک اکوسیستم محیطی است. مانند رابطه همزیستی که در طبیعت یافت می‌شود، اکوسیستم محصول زمانی است که محصولات می‌توانند به نحوی همزیستی کنند که برای مشتری مفید باشد (ناگفته نماند که درآمد بیشتری برای کسب‌وکار به ارمغان می‌آورد).
در این پست، نگاهی خواهیم داشت به نحوه ساخت اکوسیستم های محصول موفق و اینکه چرا خریداران می خواهند بخشی از آنها باشند.

آنچه در این مقاله می آموزید :

اکوسیستم محصول چیست؟

یک اکوسیستم محصول زمانی ایجاد می‌شود که یک کسب‌وکار چندین محصول یا خدمات مکمل را برای مشتریان خود ارائه می‌کند تا آنها را به صورت پشت سر هم خریداری و استفاده کنند. هدف اکوسیستم محصول ساده کردن زندگی مشتریان با ارائه محصولات یا خدماتی است که می تواند برای نیازهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این محصولات یا خدمات می توانند به صورت مسالمت آمیز همزیستی داشته باشند و با یکدیگر ادغام یا ارتباط برقرار کنند که آنها را برای کاربران قدرتمندتر و ارزشمندتر می کند.

چرا اکوسیستم محصول ارزشمند است؟

فرآیند ساخت یک اکوسیستم محصول موفق به دلایل متعدد برای کسب و کارها ارزشمند است که در زیر به برخی از آنها می پردازیم :

 • برای رفع تمام نیازهای مشتریان خود – که به بهبود وفاداری و حمایت از برند کمک می کند.
 • برای افزایش درآمد با آسان کردن مشتریان برای گسترش پورتفوی محصولات شما.
 • برای جلوگیری از سرمایه گذاری مشتریان خود در محصولات دیگری که توسط رقبای شما و سایر برندها به فروش می رسد.
 • برای آسان‌تر کردن زندگی مشتریان خود با حل طیف وسیعی از چالش‌ها در سیستمی که قبلاً بخشی از آن هستند.
 • ایجاد محصولاتی که از یکدیگر حمایت می کنند و به گونه ای همزیستی می کنند که آنها را قوی تر و برای مشتریان مفیدتر کند.
 • برای حمایت از توسعه خط تولید خود در طول زمان با ایجاد به‌روزرسانی‌هایی که توانایی آن‌ها را برای اتصال و کار پشت سر هم با یکدیگر بهبود می‌بخشد.
 • برای ارائه طیف وسیع تری از خدمات به مشتریان و در نتیجه، بهبود شانس خود برای شناخته شدن به عنوان یک بازیگر تأثیرگذار در صنعت خود.

بیایید عمیق تر به چگونگی ایجاد یک اکوسیستم محصول برای خود بپردازیم.

چگونه یک اکوسیستم محصول بسازیم؟

شما می توانید اکوسیستم محصول خود را به روش های مختلفی بسازید. در زیر، ما چهار مورد از متداول ترین مراحل را در هنگام انجام این کار مرور می کنیم. این مراحل همه جانبه هستند، بنابراین می توانید بدون توجه به صنعتی که در آن هستید، آنها را در فرآیند خود بگنجانید.

1. به مشتریان خود گوش دهید.

برای اینکه اکوسیستم محصول برای خریداران سودمند باشد، باید اطمینان حاصل کنید که محصولات یا خدمات شما به طور موثر چالش ها و نقاط دردناک مخاطبان هدف شما را حل می کند. برای انجام این کار، به مشتریان خود گوش دهید. از آنها بپرسید که در محصولات و خدمات فعلی شما چه چیزی کم دارند. از آنها در مورد کاری که به صورت روزانه انجام می دهند بپرسید تا بتوانید بهترین راه ها را برای برآورده کردن نیازهای آنها و فراتر رفتن از آنها با حمایت اکوسیستم محصول خود تعیین کنید.

در اینجا چند راه برای ایجاد درک قوی‌تر از مشتریان و گوش دادن به نیازهای آنها وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که اکوسیستم محصول شما ارزشمند است:

 • پرسونای خریدار ایجاد کنید
 • گروه های متمرکز برگزار کنید
 • نظرسنجی های بازخورد مشتری را به اشتراک بگذارید
 • به اکوسیستم محصولات رقبای خود نگاه کنید

2. ارتباطات درون اکوسیستم محصول خود را ساده کنید.

بخشی از دلایلی که خریداران می‌خواهند در اکوسیستم محصول باشند، سهولت استفاده از محصولات یک برند واحد است. به عنوان مثال، به عنوان یک کاربر HubSpot، می توانید کل کسب و کار خود را در تمام بخش ها در یک سیستم مدیریت کنید. همانطور که کسب و کار مشتریان HubSpot رشد می کند و نیازهای آنها گسترش می یابد، آنها می توانند به راحتی محصولات و ابزارهای اضافی در نرم افزار را در عرض چند ثانیه خریداری یا به آنها متصل شوند.

با ساده کردن ارتباطات و ادغام، اکوسیستم محصول شما برای مشتریان ارزشمندتر می شود. این همچنین به شما کمک می کند وفاداری به برند خود را بهبود ببخشید، زیرا مشتریان کمتر دچار ناامیدی می شوند و وقت خود را صرف شناسایی اکوسیستم محصول سایر مشاغل می کنند که ساده تر و کارآمدتر هستند.

3. اکوسیستم محصول خود را به طور مداوم به روز کنید و بهبود دهید.

همانطور که گفته شد، اولین قدم شما در ایجاد یک اکوسیستم محصول مستلزم آن است که بازخورد مشتری را بخواهید و به آنها گوش دهید. این کار را با تکامل و گسترش اکوسیستم خود ادامه دهید، نه فقط زمانی که برنامه های اولیه خود را برای ساختن آن انجام می دهید.

به این ترتیب، محصولاتی را در اکوسیستم ایجاد می کنید که به طور موثر نیازهای مشتریان شما را برطرف می کند. همچنین به شما کمک می‌کند تا بخش‌های جداگانه اکوسیستم خود را در صورت نیاز به‌روز کنید و بهبود دهید، به گونه‌ای که حضور در آن برای مشتریان ارزشمند باشد.

4. پیوستن به اکوسیستم خود را برای مشتریان ارزشمند کنید.

با انجام مراحل بالا، احتمالاً برای رسیدن به این مرحله نهایی مشکلی نخواهید داشت – با این حال، همچنان مهم است که نیاز به ارزشمند بودن اکوسیستم محصول شما برای پیوستن مشتریان را تکرار کنید.

در مورد آن فکر کنید – اگر اکوسیستم شما شامل محصولاتی با عملکردها و ویژگی هایی باشد که در گروه بندی با هم منسجم یا قدرتمند نیستند، در بین مخاطبان و مشتریان هدف شما موفق نخواهد شد. به هر حال، هر اکوسیستمی اینگونه عمل می کند – از طریق همکاری هر قطعه و عضو.

مثال هایی از اکوسیستم محصول موفق

1. اپل (Apple)

اپل مجموعه ای از محصولات دارد که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند تا به طور موثر و آسان نیازهای تکنولوژیکی مخاطبان خود را برآورده کنند. به عنوان مثال، شما آیفون خود را به مک بوک پرو وصل می کنید تا تمام جزئیات مربوط به گوشی از جمله فضای ذخیره سازی، جنبه های مختلف تاریخچه تلفن، کتابخانه موسیقی و موارد دیگر را از طریق لپ تاپ خود مشاهده کنید. و در مورد موسیقی خود صحبت کنید، AirPods خود را در عرض چند ثانیه به iPhone و MacBook خود وصل کنید تا فرصت‌های گوش دادن بی‌نظیر بین دستگاه‌ها را داشته باشید.

سپس، تلفن خود را قفل کنید و مک بوک پرو خود را قبل از رفتن به بیرون ببندید. اپل واچ خود را بریزید تا بتوانید دستگاه های بزرگتر را در خانه رها کنید و در عین حال با AirPods خود به موسیقی خود دسترسی داشته باشید. نگران نباشید، اپل واچ شما همچنان از تماس، پیامک و اعلان‌های ایمیل شما در حالی که در حال اجرا هستید مطلع می‌کند.

در همین حال، مسافت پیموده شده، زمان، ضربان قلب و سایر جزئیات تمرینی شما نیز در حین دویدن ثبت می شود. سپس، هنگامی که از دویدن برگشتید، به دفتر کار خود بروید و Apple Watch خود را به iMac خود وصل کنید تا خلاصه تمرین خود را در صفحه نمایشی که به راحتی قابل مشاهده است مشاهده کنید.

در حالی که ما فقط به چند مورد اشاره کردیم، همه محصولات موجود در اکوسیستم اپل برای بهبود ارزش و ساده کردن زندگی مشتریانش در کنار هم وجود دارند.

2. ادوب (Adobe)

اکثر ما با Adobe Photoshop و Acrobat PDF Reader آشنایی داریم. با این حال، آنها محصولات بیشتری در فهرست خود دارند، یعنی Creative Cloud. برای کسانی که در زمینه های خلاقانه فعالیت می کنند، Creative Cloud برنامه های متعددی را برای مقابله با همه پروژه های شما ارائه می دهد:

طراحی UX
عکاسی
ویراش ویدیو
طراحی گرافیک
فرقی نمی‌کند دانش‌آموز هستید، کسب‌وکارتان را اداره می‌کنید یا فقط دوست دارید در رسانه‌های خلاقانه مختلف فعالیت کنید، Adobe Creative Suite برنامه‌های متنوعی را متناسب با نیازهای شما ارائه می‌دهد. علاوه بر نرم‌افزار، Adobe مجموعه‌ای از ابزارها را نیز ارائه می‌کند که همکاری با دیگران و مدیریت پروژه‌های خود را برای ارائه تجربه‌ای بی‌نظیر برای کاربران آسان‌تر می‌کند.

3. گوگل (Google)

همه ما با موتور جستجوی گوگل و G-suite آن (گوگل درایو، عکس ها، ابزارهای همکاری و ایمیل) آشنا هستیم، اما این شرکت همچنین در حال ساخت اکوسیستمی شبیه به اپل است.

اکوسیستم گوگل بر سیستم عامل اندروید، Android TV، سیستم عامل کروم و ساعت هوشمند تمرکز دارد. با استفاده از این گزینه‌های محصول و نرم‌افزار، برند می‌تواند برای ارائه لوازم جانبی و خدمات متنوعی که به هر یک متصل است، منشعب شود. با عنوان “بهتر با هم”، می توانید ببینید که این برند تلاش ها را برای ارائه اتصال و عملکرد بهتر در همه محصولات و خدمات خود افزایش داده است.

اکوسیستم محصول خود را بسازید

ساختن اکوسیستم محصولی که خریداران شما می خواهند بخشی از آن باشند، این است که چگونه کسب و کار شما می تواند وفاداری مشتریان را بهبود بخشد، درآمد را افزایش دهد، نرخ حفظ مشتری را بهبود بخشد و به عنوان یک رهبر صنعت شناخته شود. بنابراین، در مورد نیازهای مشتریان خود، روش هایی که می توانید با اکوسیستم خود به آنها خدمات بهتری ارائه دهید و اینکه چگونه یک اکوسیستم می تواند خط تولید شما را ارزشمندتر کند، فکر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.