8 نکته کلیدی برای شبکه سازی کسب و کار

8-نکته-کلیدی-برای-شبکه-سازی-کسب-و-کار

چه در تلاش برای رشد کسب و کار خود باشید و چه از نردبان شغلی بالا بروید، توسعه روابط شخصی با سایر متخصصان تجارت بسیار مهم است. شبکه سازی کسب و کار می توانند درها را باز کنند. فرصت های شغلی جدید، دانش صنعت، سرنخ های استخدام و مشتریان احتمالی را خواهید یافت که در غیر این صورت ممکن است به آنها دسترسی نداشته باشید.
در این راهنما، می آموزید که شبکه سازی کسب و کار چیست، مزایای شبکه سازی کسب و کار، و چند نکته از کارشناسان واقعی در مورد چگونگی ایجاد یک شبکه تجاری قوی.

آنچه در این مقاله می آموزید :

شبکه سازی کسب و کار چیست؟

شبکه سازی کسب و کار به عمل ایجاد روابط با سایر متخصصان کسب و کار، مشتریان بالقوه و تامین کنندگان اشاره دارد تا به شما در رشد کسب و کارتان کمک کند. روابطی که در طول شبکه سازی ایجاد می کنید معمولاً همزیستی هستند. این بدان معناست که شما در ازای دریافت چیزی به این متخصصان چیزی مانند مشاوره، فرصت یا مشارکت ارائه می دهید.

شبکه سازی می تواند رو در رو در کنفرانس های تجاری، سمینارها، رویدادهای اجتماعی و از طریق ارتباطات صنعتی اتفاق بیفتد. با این حال، با تعداد بیشتری از افراد که از خانه کار می‌کنند، در حال حاضر شبکه‌سازی حضوری نسبت به گذشته سخت‌تر است.

خوشبختانه، رویدادهای شبکه مجازی در دسترس هستند که هنوز به شما کمک می کنند با مردم ملاقات کنید و افق های خود را گسترش دهید.

همچنین می‌توانید از طریق پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و لینکدین، با افراد آنلاین ارتباط برقرار کنید.

مزایای شبکه سازی کسب و کار

هفتاد و نه درصد از متخصصان بر این باورند که موفقیت شغلی به شبکه بستگی دارد – و کاملاً درست می‌گویند!

همانطور که با افراد مختلف ملاقات می کنید، فهرستی طولانی از مخاطبین ایجاد می کنید که می تواند به شما در پیشرفت شغلی یا رشد کسب و کارتان کمک کند. در اینجا برخی از مزایای شبکه به گفته کارشناسان صنعت آورده شده است.

1. دسترسی شما به فرصت های شغلی افزایش یافته است.

شبکه‌سازی با افراد در صنعت شما می‌تواند به شما امکان دسترسی به فرصت‌های شغلی را بدهد که در غیر این صورت ممکن است به دست نیاورید. این ممکن است یک ارجاع، یک درخواست برای محصول یا خدمات شما یا یک مشارکت بالقوه باشد.

2. افزایش دید را تجربه خواهید کرد.

حضور منظم در رویدادهای حرفه ای و برقراری ارتباط با رهبران فکری آنلاین، دید شما را افزایش می دهد. شانس بیشتری برای جلب توجه خواهید داشت.

می توانید از محبوبیت روزافزون خود برای ایجاد یک برند شخصی استفاده کنید، خود را به عنوان یک متخصص در زمینه کاری خود قرار دهید و اطلاعات مفیدی را در اختیار افرادی قرار دهید که به آن نیاز دارند.

3. شما می توانید کسب و کار خود را توسعه دهید.

بر اساس یک مطالعه، شبکه های آنلاین به موفقیت 78 درصد از استارت آپ ها کمک کرده است. بنابراین، یک شبکه قوی از متخصصان کسب و کار می تواند به طور چشمگیری رشد یک کسب و کار را افزایش دهد.
وقتی با یک نفر شبکه سازی می کنید، به طور بالقوه در حال ایجاد روابط با شبکه آن شخص نیز هستید. اگر کسی را می شناسند که به طور بالقوه می تواند یک سرمایه گذار یا مشتری برای کسب و کار شما باشد، به احتمال زیاد یک معرفی یا یک ارجاع دریافت خواهید کرد تا زمانی که تاثیر اولیه خوبی داشته باشید.

4. می توانید استخدام کننده موثرتری شوید.

اگر کارمندانی را استخدام می کنید، شبکه سازی می تواند به شما کمک کند افراد با استعدادی را پیدا کنید که ارزش های شما را به اشتراک بگذارند. برای دریافت توصیه می توانید با مخاطبین خود تماس بگیرید. این کار شما را آسان‌تر می‌کند – مخاطبین شما فقط افرادی را توصیه می‌کنند که در گذشته به آنها اعتماد دارند یا با آنها کار کرده‌اند.

5. شما یک سیستم پشتیبانی شگفت انگیز خواهید ساخت.

هیچ شغلی آسان نیست گاهی اوقات، به افرادی نیاز دارید که به شما مشاوره و حمایت شغلی بدهند. در این صورت، می توانید با شبکه ای از همتایان باتجربه خود صحبت کنید، از آنها سؤال کنید و چالش های خود را با آنها در میان بگذارید.

6. می توانید دانش خود را گسترش دهید.

شبکه شما می تواند منبع عالی ایده های نوآورانه باشد. چه در حال توضیح مشکلی باشید و چه درخواست بازخورد، صحبت با مخاطبین تجاری خود می تواند به شما کمک کند تا مسائل را از منظر دیگری ببینید.
گاهی اوقات، ممکن است با افراد حرفه ای که قبلاً جای شما بوده اند ارتباط برقرار کنید. این به شما امکان می دهد از تجربیات آنها درس بگیرید و از اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده اند اجتناب کنید.

۷- اعتماد به نفس خود را تقویت خواهید کرد.

همانطور که به طور مداوم خود را در آنجا قرار می دهید، مهارت های اجتماعی ارزشمند و اعتماد به نفسی ایجاد می کنید که به سایر بخش های زندگی شما نیز منتقل می شود.
اعتماد به نفس به ویژه برای یک صاحب کسب و کار یا فردی که در موقعیت رهبری قرار دارد بسیار مهم است. رشد یک کسب و کار به توانایی در تعامل با مردم و ایجاد روابط پایدار بستگی دارد.

نکاتی برای شبکه سازی کسب و کار

اگر تازه شروع کرده‌اید، شبکه سازی کسب و کار می‌تواند دشوار باشد. برای شفاف سازی، در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کند روابط سودآور و طولانی مدت با سایر متخصصان ایجاد کنید.

1. قبل از شروع یک هدف داشته باشید.

قبل از شرکت در یک رویداد شبکه، تعیین اهدافی که می‌خواهید به آنها برسید یا چیزهایی که می‌خواهید از هر مخاطب یاد بگیرید، مفید است. این به شما کمک می کند تا نوع افرادی را که باید نزدیک شوید را کشف کنید.

سوالات زیر را از خود بپرسید:
آیا می خواهید در مورد صنعت خود اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ اگر بله، با رهبران فکری و کارشناسان صنعت خود صحبت کنید.
آیا به دنبال افزایش آگاهی از برند هستید؟ با افرادی صحبت کنید که احتمالاً از محصول شما استفاده می کنند یا به خدمات شما نیاز دارند. آنها لزوماً نباید در صنعت شما باشند، اما باید به آنچه شما ارائه می دهید نیاز داشته باشند.
آیا در جستجوی شغل جدید هستید؟ با افرادی که در نقش های رهبری در شرکت هایی کار می کنند که می خواهید در آنها کار کنید صحبت کنید.
دانستن اینکه می‌خواهید از هر رابطه چه چیزی به دست آورید، به شما کمک می‌کند به افراد مناسب نزدیک شوید و یک تجربه شبکه موفق داشته باشید.

2. در رویدادهای شبکه تجاری شرکت کنید.

یکی از بهترین راه‌ها برای ملاقات با دیگر متخصصان کسب‌وکار، شرکت در رویدادهای شبکه، سمینارها و کنفرانس‌ها است. گفتگوی انفرادی با مردم به شما این فرصت را می دهد که درباره آنها بیشتر بدانید، تاثیر اولیه خوبی داشته باشید و در مورد کاری که انجام می دهید به آنها بگویید.

3. یک پروفایل لینکدین ایجاد کنید.

لینکدین یک پلتفرم تجاری با 875 میلیون عضو و نزدیک به 60 میلیون شرکت ثبت شده است. این آن را به معدن طلایی از ارتباطات شبکه و فرصت های شغلی تبدیل می کند.
با لینکدین، می توانید افرادی را پیدا کنید که در شرکت رویایی شما کار می کنند و در مورد فرآیند استخدام با آنها صحبت کنید. می توانید با افراد باتجربه در صنایع مختلف صحبت کنید و با آنها دوستی کنید.
به‌علاوه، وقتی با یک حرفه‌ای در یک رویداد شبکه ملاقات می‌کنید، می‌توانید پس از رویداد با او در لینکدین تماس بگیرید تا مکالمه را ادامه دهید.

4. به جوامع مرتبط با رشته خود بپیوندید.

شما باید به جوامع در صنعت خود بپیوندید. این جوامع فرصت هایی را برای ملاقات با افراد همفکری باز می کنند که می توانند به شما در پیشرفت شغلی، حل مشکلات و حمایت از شما کمک کنند.

5. به همان اندازه که می گیرید، بدهید.

شبکه سازی کسب و کار یک خیابان دو طرفه است. هیچ رابطه‌ای که ایجاد می‌کنید به احتمال زیاد دوام نمی‌آورد، اگر تمام کاری که انجام می‌دهید درخواست لطف باشد.
برای موفقیت در شبکه سازی کسب و کار، به دنبال فرصت هایی باشید که بتوانید دانش خود را به اشتراک بگذارید، مشاوره بدهید یا به مخاطبین خود کمک کنید با افراد دیگری ارتباط برقرار کنند که برای آنها مفید باشد.

6. با کسب و کارها یا فروشندگان محلی شبکه سازی ایجاد کنید.

داشتن یک مکان فیزیکی نباید مانع از ایجاد شبکه شود. اگر یک فروشگاه فیزیکی دارید، سعی کنید از مشاغل یا فروشندگان محلی در آن منطقه بازدید کنید. با آنها صحبت کنید، ایده ها را به اشتراک بگذارید و با هم در رویدادهایی شرکت کنید که می تواند به کارآفرینان کمک کند تا تجارت محلی خود را توسعه دهند.
به این ترتیب، شما افرادی را دارید که در مواقع نیاز به چیزی به آنها تکیه کنید و بالعکس.

7. اصیل باشید.

هنگام ایجاد شبکه، واقعاً به شخصی که می‌خواهید با او رابطه برقرار کنید علاقه مند باشید. جعلی بودن و تنها تلاش برای استفاده از مردم به نفع خود، در دراز مدت کسی را جلب نمی کند.

8. همیشه شبکه سازی کنید.

شبکه سازی یک چیز یکباره نیست. اگر به دنبال ایجاد یک شبکه قوی هستید، باید 24/7 با مردم ارتباط برقرار کنید.

ایجاد ارتباطات تجاری معنادار

شبکه سازی کسب و کار شامل بیش از توزیع کارت‌های ویزیت شما و امیدواری به دریافت پاسخ‌های تماس است. شما باید با افراد دیگر بحث کنید و تا جایی که می توانید به آنها کمک کنید و آنها همین کار را برای شما انجام خواهند داد. ممکن است در لحظه ای که آنها را ملاقات می کنید، ارجاع دریافت نکنید، اما اگر رابطه را تقویت کنید، نتایج را خواهید دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.