7 مرحله آماده سازی طرح یا پلن تبلیغاتی

آماده سازی طرح یا پلن تبلیغاتی

تبدیل ایده برای یک کمپین تبلیغاتی به واقعیت دقیقاً ساده نیست، اما با یک برنامه تبلیغاتی دقیق، می‌توانید با اطمینان به اجرا بروید.
یک برنامه تبلیغاتی موثر به شما کمک می کند تا مسیر روشنی برای بازگشت سرمایه (ROI) ارائه دهید، از رهبری حمایت کنید و پیشنهاد خود را با ذینفعان مربوطه به اشتراک بگذارید.
در این پست، ما توضیح خواهیم داد که یک طرح تبلیغاتی چیست و بخش های عمده ای را که باید در برنامه تبلیغاتی خود قرار دهید برجسته می کنیم تا بتوانید موفقیت کمپین بعدی خود را تضمین کنید.

آنچه در این مقاله می آموزید :

طرح تبلیغاتی چیست؟

یک طرح تبلیغاتی، استراتژی های شما را برای دستیابی به مخاطبان هدف و دستیابی به اهداف تبلیغاتی خود مشخص می کند. در آن، کانال هایی که استفاده می کنید، پیام های مهم و بودجه مورد نیاز را خلاصه می کنید – همه عناصر و اطلاعاتی که برای اجرای استراتژی تبلیغات خود نیاز دارید.

نحوه تهیه طرح تبلیغاتی

قبل از اینکه به ایده های تبلیغاتی تاکتیکی خود بپردازید، اولین قدم این است که به کسانی که طرح تبلیغات شما را می خوانند، یک نمای کلی از ابتکار عمل شما در سطح بالایی ارائه دهید.

1. یک نمای کلی از طرح تبلیغاتی خود ارائه دهید.

با مشخص کردن عناصر زیر، هر کسی که طرح شما را می‌خواند، درک اساسی از کمپین شما و آنچه می‌خواهید انجام دهید خواهد داشت:

نام کمپین : نام کمپین را جذاب، منحصر به فرد و به راحتی قابل شناسایی کنید تا تیم شما بتواند از آن حمایت کند.

توضیحات کمپین : هدف شما از کمپین چیست؟ در 2 تا 3 پاراگراف توضیح دهید که الهام بخش کمپین شما چیست، چگونه با ابتکارات شرکت شما هماهنگ است، چه مشکلات مشتری را حل می کنید، و نتایج نهایی کمپین چه خواهد بود.

مخاطب هدف : در حالت ایده‌آل، چه کسی این تبلیغات را دریافت می‌کند؟ شما می توانید بر اساس سن، جنس، منطقه، یا هر تعداد جمعیت شناسی، یا نامی که کدام یک از شخصیت های خریدار خود را هدف قرار داده اید، مشخص کنید.

پلتفرم های تبلیغاتی : چگونه پیام خود را منتقل می کنید؟ در اینجا، پلتفرمی را که از آن استفاده می‌کنید، شناسایی کنید، زیرا در بخش بعدی جزئیات بیشتری در مورد اینکه تبلیغات واقعی چگونه به نظر می‌رسند، خواهید یافت.

اهداف و بازگشت سرمایه : توضیح دهید که هدف نهایی کمپین شما چیست. بیشتر کمپین های تبلیغاتی برای ایجاد سود مستقیم یا بازگشت سرمایه در نظر گرفته شده اند، بنابراین اگر هدف شما این است، آن عدد را مشخص کنید. اگر هدف کمپین شما چیز دیگری است – ثبت نام در رویداد، آگاهی از محصول، و غیره – حتما آن را شناسایی و تعیین کنید.

2. پلتفرم های خود را انتخاب کنید.

اینجا جایی است که جزئیات بیشتری را در مورد خود تبلیغات و اینکه در کدام پلتفرم تبلیغ می شوند ارائه می دهید. برای هر تبلیغی که قصد دارید در این کمپین اجرا کنید، باید موارد زیر را ارائه دهید:

نام پلتفرم
نوع تبلیغ
توضیحات آگهی
جدول زمانی
بودجه
برای مثال، محتوای شما در این بخش ممکن است به شکل زیر باشد:

پلتفرم شماره 1: یوتیوب

نوع آگهی: ویدیویی
توضیحات آگهی: یک تبلیغ 15 ثانیه ای قبل از ویدیو. این ویدیو یک نگاه متحرک به برنامه جدید ما با پیوند به فروشگاه برنامه زمانی که شخصی کلیک می‌کند خواهد بود.
جدول زمانی: 1 تا 31 فروردین
بودجه: 10000 دلار

3. جدول زمانی خود را توسعه دهید.

کار بر روی یک کمپین تبلیغاتی به زمان و منابع نیاز دارد. همه کسانی که درگیر هستند می خواهند بدانند چه وظایفی را بر عهده دارند، چه زمانی موعد مقرر دارند و چه مدت باید آنها را انجام دهند. بنابراین، ایجاد یک جدول زمانی که تمام این اطلاعات را برای تیم شما مشخص می کند، ضروری است.

جدول زمانی شما همیشه به عمق و وسعت پروژه شما بستگی دارد، اما می توانید انتظار داشته باشید که از برخی از مراحل زیر استفاده کنید:

تحقیق و آماده سازی : این مرحله شروع کمپین شماست. شاید 1 تا 2 هفته طول بکشد، این جایی است که برای تعیین مخاطبان هدف خود، توسعه پیام و تعیین اهداف کمپین خود تحقیق انجام می دهید. شما همچنین جلساتی را با ذینفعان برگزار خواهید کرد و آگاهی و خرید را برای کمپین در میان همه احزاب ضروری به دست خواهید آورد.

ایجاد و ویرایش : پس از تعیین اهداف و نوع دارایی‌هایی که می‌خواهید ایجاد کنید، وقت آن است که در تیم خلاق حلقه بزنید. کپی‌رایترها می‌توانند کار را روی کپی برای صفحات فرود، ایمیل‌ها و غیره شروع کنند، در حالی که مدیران خلاق و طراحان مفاهیم و دارایی‌های بصری را اجرا می‌کنند. این پروسه بسته به اهداف و حیطه کاری شما می تواند 2 تا 3 هفته طول بکشد. همچنین می‌خواهید برای چندین دور ویرایش زمان بگذارید تا مطمئن شوید که همه با دارایی‌های خلاقانه هماهنگ هستند.

توزیع : هنگامی که همه دارایی ها مرتب شدند، زمان راه اندازی فرا می رسد. وبلاگ ها و پست های رسانه های اجتماعی باید برای توزیع در طول زمان برنامه ریزی شوند، سرصفحه ها و صفحات وب سایت باید به روز شوند و مطالب روابط عمومی باید توزیع شوند. در مرحله نهایی توزیع کمپین خود، باید برای پاسخ به سوالات و به روز رسانی لحظه آخری در دسترس باشید. همه اینها بسته به اندازه کمپین شما ممکن است 1-2 هفته یا بیشتر طول بکشد.

تجزیه و تحلیل : مرحله نهایی کمپین شما این است که کارها را با تجزیه و تحلیل نتایج و گزارش آنها به نفع کمپین های آینده جمع کنید. تجزیه و تحلیل شاید بحرانی ترین مرحله باشد، جایی که می توانید بینش ارزشمندی بر اساس عملکرد ایجاد کنید. برای افزایش شانس موفقیت خود در کمپین‌های آینده، نکات و درس‌هایی را حتماً یادداشت کنید.

4. بودجه خود را مشخص کنید.

از آنجایی که ROI تضمین نشده است، بودجه می تواند چالش برانگیزترین بخش پروژه تبلیغاتی شما برای تایید باشد. در نتیجه، شکستن درخواست‌هایتان بر اساس آیتم‌های خطی و ارائه آن‌ها در برنامه‌تان برای جلب رضایت همه ضروری است.

به جای اینکه به سادگی بیان کنید: “ما برای این پروژه به 65 میلیون نیاز داریم”، بودجه خود را به صورت تصویری دقیق سازماندهی کنید.

برای مثال، ممکن است از شما خواسته شود که طراح یا تیم فریلنسری ویدیویی دیگری را پیدا کنید که بتواند کار را با پول کمتری تکمیل کند. بنابراین، برای دفاع از اینکه کدام هزینه‌ها برای موفقیت کمپین ضروری است و کدام هزینه‌ها می‌توانید تجدیدنظر کنید، به جلساتی برسید.

5. چارچوب DACI خود را توضیح دهید.

DACI یک چارچوب تصمیم گیری است که مشارکت کنندگان کلیدی در یک پروژه و هر یک از مسئولیت های آنها را مشخص می کند. DACI مخفف عبارت Driver، Approver، Contributor و Informed است.

در اینجا نحوه تجزیه یک چارچوب DACI آورده شده است:

محرک : این شخص محرک اصلی پروژه یا مسئول مستقیم پروژه است. (احتمال شما یا مدیر مستقیم شماست.) محرک، تمام قطعات متحرک پروژه را هماهنگ می کند و آن را از ابتدا تا پایان کار می بیند.
تایید کننده : این فردی است که یک پروژه را تایید می کند. به طور معمول، این یک مدیر، معاون یا مدیر خواهد بود. آنها بازخورد، توصیه‌ها و تایید نهایی را در مورد محصولات تحویلی پروژه ارائه می‌کنند.
مشارکت کنندگان : مشارکت کنندگان افرادی هستند که مسئول ایجاد یک یا چند محصول قابل تحویل در پروژه هستند. در تبلیغات، این می تواند شامل خلاقان (مدیران هنری و کپی رایترها)، تولیدکنندگان ویدئو، انیماتورها، طراحان و متخصصان تبلیغات دیجیتال باشد.
مطلع : این اعضای تیم باید در طول مدت پروژه در جریان باشند. این گروه می تواند شامل روسای بخش، سرنخ حساب ها و مدیران باشد. این افراد هیچ مسئولیت مستقیم مرتبط با پروژه ندارند اما از آگاهی از پروژه و وضعیت آن سود می برند.
چارچوب DACI شما باید شامل نام هر ذینفع، اطلاعات تماس آنها (ایمیل، تلفن و غیره) و مسئولیت ها یا موارد قابل تحویل آنها باشد.

این چارچوب، تفویض پروژه را برای همه افراد درگیر شفاف می کند.

6. منابع اضافی را فراهم کنید.

یک بخش منابع اضافی به عنوان ضمیمه برنامه تبلیغاتی شما عمل می کند. به عنوان مثال، کمپین تبلیغاتی را که الهام‌بخش این کمپین است با خوانندگان خود به اشتراک بگذارید، به صفحه محصولی که با این ابتکار تبلیغ می‌کنید پیوند دهید، یا به راهنمای سبک برند شرکت خود پیوند دهید – به این ترتیب، طراحان و نویسندگان در مورد چگونگی محتوای خارجی ایجاد کنید

7. یک جلسه آغازین کمپین را میزبانی کنید.

پس از تکمیل طرح کلی، با تیم خود تماس بگیرید تا مفهوم کمپین، جدول زمانی و موارد قابل تحویل را توضیح دهید و طرح تبلیغاتی خود را ارائه دهید. در نهایت، محل را برای هرگونه سوال و پیشنهاد از سوی مشارکت کنندگان پروژه باز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.