6 نکته مهم در ساخت برند

برندسازی

مقدمه

برای کارآفرینان چیزی که از ابتدا تا کنون حائز اهمیت بوده و هست شور و شوق این خالقان چیز های جدید یا کارآفرینان است زمانی که برند جدیدی خلق می­ کنند! همه آن ها می خواهند دنیا را به جایی بهتر تبدیل کند و برای اینکار باید دانش برندسازی یا برندینگ (branding) را یاد بگیرند. شاید سالیان سال از خلق اولین شرکت صنعتی دنیا بگذرد اما چیزی که از ابتدا تا کنون حائز اهمیت بوده و هست شور و شوق این خالقان چیز های جدید یا کارآفرینان است زمانی که برند جدیدی خلق می ­کنند! آن ها همگی در یک چیز مشترک اند و آن “دیدن آینده همانگونه که دوست دارند باشد”، است. البته اگر شما کارآفرینی تازه کار با استارت آپی نو پا هستید حتما از دانش متخصصین این کار حتی برای خلق طرح کسب و کار و مشاوره کسب و کار کمک بگیرید.

در حال حاضر با انبوه برند های نوپا و خلاق در بازار ایران روبرو هستیم. دیجی کالا اکنون ارزشی بالغ بر 500 میلیون دلار و یا بالاتر دارد و آماده ورود به بورس است، شرکت هایی مثل آپارات، فیلمیو، جابینجا و … را داریم که همگی اسم و رسمی جهانی دارند یا استارت آپ های خلاقی مثل رایامارکتینگ (ساخت تمام اجزای برند شما) و رز مارکتینگ (ساخت صفر تا صد برند شما با هزینه ای اندک) را داریم که مشغول برندسازی به روش های مختلف هستند و یک فرد باهوش از خود این سوال را می پرسد که چرا من نباید وارد این دنیای کسب و کار و برندسازی شوم؟!

6 نکته مهم در ساخت برند

1. تحلیلی فکر کنید

برندسازی فقط به معنای داشتن نامی جذاب یا لوگو نیست. برندی که واقعا متفاوت و جالب توجه است که مزیت رقابتی آن محصول خاص، مفید و محبوب است. یک برند با اعمالش قضاوت خواهد شد نه فقط اینکه آیا لوگوی خوبی دارد یا نه! (هر چند لوگو چهره برند شما است و بهتر است لوگوی خوبی داشته باشید.

2. برندتان را در ذهن ها ثبت کنید

پیام خود، شعار کسب و کار یا چیزی که به آن افتخار می کنید و مربوط به برندتان است را در تمام مطالب بازاریابی خود، در ایمیل ها و هنگامی که با مشتریان خود رو در رو هستید، تکرار کنید. به عنوان مثال، نایکی را در نظر بگیرید، که از “Just Do It” به عنوان یک لوگو در تمام کمپین های بازاریابی خود استفاده کرده و می­ کند. حفظ اصالت برند و نشان دادن ارزشی که برای مخاطبین می سازید همیشه مهم بوده.

3. بازار خود را هدف قرار دهید

لطفا مانند برند هایی نباشید که یکی از شعار های آن ها این است که “یک دستکش برای همگان” روی بازار هدف خود تمرکز کنید و منتظر بهترین نتایج باشید. بهترین نتایج زمانی حاصل می شود که شما بر بازار هدف خود تمرکز کنید، یک نام تجاری مرتبط با برندتان ایجاد کنید و لوگویی که بتواند بجای شما صحبت کند! این کار به شما این امکان را می دهد که با مشتریان خود روابط قوی ایجاد کنید و ارزش نام تجاری تان را ارتقا دهید.

4. یک ارزش پیشنهادی منحصر به فرد ایجاد کنید

پیشنهاد یک ارزش منحصر به فرد، چیزی است که شما را از رقبای تان متمایز می کند. این به صورت یک بیانیه موثر یا ترکیبی از اظهارات است که کسب و کار شما را به مشتریان معرفی می کند، به نحوی که آنها را مجبور به تعامل با شما و خرید از شما کند. تکنیک FAB (ویژگی ها، مزایا، منافع) بهترین راه برای طراحی پیشنهاد ارزش تان است تا به طور جد با مشتریان ارتباط برقرار کنید (اگر مصمم به برندسازی هستید می توانید اطلاعات بیشتری در این باره از اینترنت به دست بیاورید).

5. تنها با یک صدا صحبت کنید!

 با یک صدا صحبت کردن به معنی ساده یعنی تمامی پیام های شما، شعارهایتان و تبلیغ ها در رسانه های مختلف شبیه به هم باشد! به طوری که مشتریان به سادگی بتوانند محصول یا سرویس هایتان را شناسایی و درک کنند.

6. داشتن یک برنامه بازاریابی اختصاصی

بسیاری از شرکت ها ایده هایی جالبی درباره بازاریابی و ساخت هویت برند دارند، اما در واقع نه منابعی و نه برنامه ای برای رسیدن به مشتریان بازار هدف شان و عملی کردن ایده هایشان ندارند! قبل از اینکه از استراتژی برندسازی تان توقع معجزه داشته باشید، باید یک برنامه بازاریابی با جزئیات بالا داشته باشید. البته اگر نیاز به آموزش برای انجام این امور دارید، سری به مقاله آشنایی با طرح بازاریابی یا مارکتینگ پلن بزنید یا به صفحه طرح کسب و کار سایت ما مراجعه کنید تا طرح کسب و کار شما بازنگری یا ساخته شود.

جمع بندی مقاله

آیا برند سازی واقعا مهم است؟

بگذارید صادقانه با شما صحبت کنیم، برندسازی همان چیزی است که شما را عاشق اپل کرده است! و باعث شده شرکت اپل در جایگاه اولین برند جهان قرار گیرد آن هم با درآمدی بیشتر از تمامی شرکت های جهان! فکر می کنید محصولات یا سرویس های اپل بهترین در جهان هستند! معلوم است که اینطور نیست! تنها چیزی که باعث شده همه آن سیب گاز زده شده (لوگوی اپل) را دوست داشته باشیم و در همه جای جهان به داشتن آن افتخار کنیم برندسازی درست و حسابی اپل است! هنوز هم در جامعه افرادی را می بینیم که هیچ نیازی به محصولات اپل ندارند (و گاها حتی توانایی کار با آن ها را ندارند) و فقط بخاطر همان سیب ناقص به خرید محصولات اپل می پردازند! و یا دیگر شرکت های بزرگ مثل بوش آلمان، آیا می دانستید که بسیاری از شرکت های تولید محصولات خانگی برای جلب اعتماد مردم و بالا بردن ارزش محصولشان از لوگوی بوش استفاده می کنند! (همه می دانیم این کار قانونی نیست اما خب فکر کنید که چقدر یک برند می تواند قدرتمند باشد که حتی اسم و لوگوی آن موجب بالا رفتن ارزش یک محصول خواهد شد).

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.