6 مزیت شبکه سازی در کسب و کار

مزایای شبکه سازی در کسب و کار

یادگیری نحوه شبکه‌ سازی مؤثر یکی از مهم‌ترین مهارت‌های حرفه‌ای است که بدون در نظر گرفتن صنعت یا تخصص‌تان باید به آن مسلط شوید. در این پست، می آموزید که چرا شبکه سازی مهم است و چگونه بر اساس نیازهای منحصر به فرد خود به طور مؤثر شبکه سازی کنید.

آنچه در این مقاله می آموزید :

چرا شبکه سازی مهم است؟

بسیاری از مزایای شبکه سازی آشکار به نظر می رسد. می توانید فرصت های شغلی جدیدی پیدا کنید و از ارتباطات جدید، بیاموزید. در اینجا شش مزیت شبکه سازی وجود دارد که با هم بررسی میکنیم.

1. شبکه سازی باعث افزایش دید شما در صنعت شما می شود.

شبکه‌سازی از دو طریق می‌تواند به بهبود دید شما در جایگاه شما کمک کند.

واضح‌ترین چیز این است که هرچه پیشنهاد/مهارت/تجربه خود را با افراد بیشتری به اشتراک بگذارید، افراد بیشتری از شما و آنچه که باید ارائه دهید آگاه می‌شوند.
راه کمتر آشکار اما قدرتمندتر از طریق اثر «تداعی» است.
ارتباط با افراد خاصی در شبکه شما منجر به قرار گرفتن در معرض بیشتر می شود. در اینجا نحوه کار به این شکل است.

اگر شبکه سازی را به درستی انجام می دهید، موارد یا فرصت هایی برای ارتباط با چهره های شناخته شده در صنعت خود خواهید داشت. این می‌تواند از طریق مشارکت در پلتفرم‌های اجتماعی، همکاری‌ها و شاید حتی حمایت‌های مستقیم باشد.

این نوع دید:

 • شما را در معرض مخاطبان جدیدی قرار می دهد که در غیر این صورت ممکن است در مقابل آنها مشکل داشته باشید.
 • درجه ای از اعتبار می بخشد که به ایجاد اعتماد قبل از هر گونه تعامل مستقیم با آن مخاطب کمک می کند.

2. شبکه سازی به شما کمک می کند تا یک «سیستم پشتیبانی حرفه ای» بسازید.

پشتیبانی از یک شبکه قوی و اهرمی بسیار ارزشمند است. برای هر مانعی که با آن روبرو می شوید، این احتمال وجود دارد که شخصی در شبکه شما ابزار، منابع یا اتصالاتی برای حل آن داشته باشد. یا شاید شما در موقعیت منحصر به فردی برای حل چالشی هستید که شخص دیگری با آن مواجه است.

چه راه اندازی یک محصول جدید باشد و چه یافتن فرصت های جدید (شغل، کمک های مالی، بورسیه تحصیلی و غیره)، شبکه شما مجموعه ای است که می تواند برای ارائه راه حل یا تقویت پیام شما مورد استفاده قرار گیرد.

3. شما می توانید راهنمایی دریافت کنید.

شبکه سازی به شما این امکان را می دهد تا از طریق رویدادها، گروه ها، ارتباط مستقیم یا حتی تعامل با رسانه های اجتماعی، رهبران جایگاه خود را بیابید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

هنگامی که این ارتباطات برقرار شد، می توانید سوالاتی بپرسید، فرآیندهای آنها را از نزدیک مشاهده کنید و درخواست راهنمایی رسمی کنید.

4. می توانید بازخورد سازنده ای از همسالان خود دریافت کنید.

راه های زیادی برای یادگیری از همتایان در شبکه شما وجود دارد. یکی از ساده ترین و کم اصطکاک ترین روش ها، درگیر شدن با آنها در پلتفرم هایی است که در آن فعال هستید.

همسالان شما می توانند دیدگاه جدیدی در مورد چالش هایی که با آن روبرو هستید ارائه دهند. بازخورد آنها اغلب ارزشمند است.

5. به اطلاعات بیشتری دسترسی خواهید داشت.

هر آگهی شغلی یا روند صنعتی، دانش عمومی نیست. گاهی اوقات، موقعیت ها فقط به صورت داخلی ارسال می شوند. اطلاعات جدید ممکن است در جلسات خصوصی قبل از انتشارات تجاری مورد بحث قرار گیرد.

داشتن یک شبکه قوی به این معنی است که شما مجبور نیستید فقط به اطلاعات عمومی تکیه کنید. در عوض، بینش بیشتری نسبت به صنعت خود خواهید داشت.

یک راه سرگرم کننده برای فکر کردن در مورد این مانند داشتن صدها چشم و گوش در سطوح مختلف، سازمان ها و عمودی است.

6. می توانید مهارت های اجتماعی را به خوبی تنظیم کنید.

برای تبدیل شدن به یک شبکه‌ساز مؤثر، باید مهارت‌های اجتماعی از جمله گوش دادن، اشتراک‌گذاری و همکاری مؤثر را به دست آورید.

به یاد داشته باشید، ارزش این مهارت ها به شبکه سازی محدود نمی شود. مهارت های اجتماعی نیز می تواند برای موارد زیر مفید باشد:

 • تعامل با همکاران خود در محل کار
 • ارائه ایده های خود به طور موثر
 • ارتباط ارزش خود برای فرصت های پیشرفت شغلی

بهترین شیوه های شبکه سازی

در حالی که شبکه سازی مهم است، ممکن است این فرآیند برای همه به طور طبیعی پیش نیاید. به همین دلیل است که ما این پنج روش برتر را برای کمک به شما در این راه جمع آوری کرده ایم.

1. استراتژیک باشید.

اگرچه ممکن است وسوسه انگیز باشد که فوراً شیرجه بزنید، اما گذاشتن پایه مناسب بهترین نتایج را به همراه دارد. با ایجاد یک استراتژی شروع کنید تا به شما کمک کند تلاش های شبکه سازی خود را متمرکز کنید، ثبات را حفظ کنید و از مسئولیت پذیری اطمینان حاصل کنید.

شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که برنامه ای متشکل از اهداف و فعالیت های واقع بینانه برای کمک به شما در دستیابی به اهداف خود دارید.

فرض کنید هدف شما ایجاد یک شبکه سازی لینکدین با ارزش و درگیر است. هدفی تعیین کنید که هر هفته با 20 رهبر صنعت ارتباط برقرار کنید. همچنین می توانید متعهد شوید که روزانه ده درخواست اتصال شخصی شده ارسال کنید.

هنگام ایجاد استراتژی، موقعیت مکانی، ترجیحات ارتباطی، نقاط قوت، ضعف، صنعت و موارد دیگر را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، شما ممکن است از راه دور از یک منطقه روستایی کار کنید. استراتژی شما ممکن است شامل سفر برای رویدادها یا تمرکز بر فرصت های شبکه مجازی باشد.

نکته حرفه ای : از پخش شدن بیش از حد خود به خصوص در ابتدا خودداری کنید. با 1-3 هدف شروع کنید و از آنجا کار را شروع کنید.

2. آماده بیایید.

رویدادهای شبکه سازی می تواند سریع و طاقت فرسا باشد. ناآماده نشان دادن راهی مطمئن برای از بین بردن هرگونه تعاملی است که ممکن است داشته باشید.

در اینجا چند نکته مفید برای کمک به شما برای آماده شدن وجود دارد:

 • قبل از برگزاری رویداد درباره شرکت کنندگان و میزبانان تحقیق کنید. ضروری است بدانید که ممکن است بخواهید با چه کسی ارتباط برقرار کنید، این افراد چه کاری انجام می دهند، و مهمتر از همه، چگونه می توانید به عنوان یک ارتباط ارزشمند باشید.
 • پروفایل های آنلاین خود را بهینه کنید در حالت ایده‌آل، اگر تأثیر خوبی داشته باشید، افرادی که در رویداد شبکه ملاقات می‌کنید شما را جستجو می‌کنند. این بدان معنی است که شما باید اطمینان حاصل کنید که پروفایل های آنلاین شما واضح و منسجم هستند.
 • یک یخ شکن ساده یا شروع کننده مکالمه آماده کنید. یک راه عالی برای غلبه بر مانع اولیه ایجاد مکالمه، هدایت با یک یخ شکن ساده است. این می تواند هر چیزی از تعریف شخصی گرفته تا موضوعات مرتبط در صنعت شما باشد.
 • کارت ویزیت خود را در دسترس داشته باشید. هنگامی که زمان آن رسید که از مکالمه خارج شوید، باید به ارتباطات جدید خود راهی بدهید تا شما را پیدا کنند. اینجاست که کارت ویزیت شما وارد می شود. می توانید یک کد QR به کارت چاپ شده خود اضافه کنید که مستقیماً به لینکدین شما منتهی می شود.

3. ارتباط موثر برقرار کنید.

هنگام شبکه‌سازی، ممکن است فقط چند دقیقه فرصت داشته باشید تا تأثیر بگذارید. حتی در این مدت کوتاه، می خواهید یک مکالمه لذت بخش و دو طرفه را ایجاد کنید. در اینجا چند راه برای انجام این کار وجود دارد:

توجه بی‌نظیر خود را به شخص معطوف کنید. وسایل یا وسایلی که حواس‌پرتی را پرت می‌کنند را کنار بگذارید و تا حد امکان، بی‌قراری را به حداقل برسانید.
با دقت گوش دهید و سوالات مرتبط و متفکرانه بعدی را بپرسید.
به طرف مقابل فرصت کافی برای صحبت کردن بدهید. هیچ کس دوست ندارد با او صحبت شود یا با او صحبت شود. مکث های دوره ای داشته باشید و از سوالات برای تشویق طرف مقابل برای مشارکت در بحث استفاده کنید.
نکته حرفه ای : در طول مکالمه به دنبال نقاط مشترک باشید. علایق یا ارتباطات متقابل می تواند اهرم های خوبی برای ایجاد رفاقت باشد.

4. در طول تعاملات خود ارزش بیافزایید.

درست از همان تماس اولیه (برای شبکه‌سازی از راه دور) یا اولین مکالمه (شبکه‌سازی حضوری)، باید مطمئن شوید که همیشه بیشتر از آنچه میگیرید، چیزی ارائه می دهید.

در اینجا چند راه برای انجام این کار وجود دارد:

 • پیشنهاد دهید آنها را به شخصی در شبکه خود متصل کنید.
 • ارائه بازخورد در مورد پروژه های فعلی خود (در صورت لزوم).
 • یا به سادگی خدمات/تخصص خود را ارائه دهید.

نکته حرفه ای : تحقیق بهترین دوست شماست. قبل از شرکت در هر رویداد شبکه ای، زمانی را برای کشف نقش ارتباط بالقوه، پروژه های فعلی و چالش ها اختصاص دهید. سپس می توانید مناطقی را که ممکن است بتوانید در آنها کمک کنید پیدا کنید.

5. روابط خود را حفظ کنید.

بنابراین، شما با موفقیت یک مخاطب جدید را به شبکه خود اضافه کردید. کار واقعی تازه شروع شده است. اکنون، شما باید با این تماس ارتباط برقرار کنید و ارتباط برقرار کنید.

در اینجا چند راه عملی و غیر مزاحم برای انجام این کار وجود دارد:

 • هر فرصت با ارزش و مرتبطی را که با آن روبرو می شوید به اشتراک بگذارید. این لزوماً به این معنا نیست که شما باید فرصت‌های اشتراک‌گذاری را شخصاً با هر اتصال ارسال کنید. با این حال، اگر می‌دانید افرادی در شبکه شما وجود دارند که با شرح شغل خاصی مطابقت دارند، به سادگی آن را در گروه، انجمن یا فید خود به اشتراک بگذارید.
 • با محتوای آنها درگیر شوید. اگر مخاطب رسانه اجتماعی یا عضو لیست ایمیل هستید، گهگاه برای اشتراک‌گذاری و تعامل با محتوای آنها وقت بگذارید.
 • به نقاط عطف زندگی طرف مقابل توجه نمایید. آیا ارتباط شما به تازگی شغل جدیدی پیدا کرده است؟ با یک پیام تبریک تماس بگیرید. جشن گرفتن نقاط عطف مهم را از طریق یک لایک، نظر یا پیام متفکرانه انجام دهید.

نکته حرفه ای : یک راه عالی برای ایجاد رابطه عمیق تر با ارتباطات خود، ارائه پشتیبانی در زمانی است که آنها به آن نیاز دارند. این می تواند به سادگی به اشتراک گذاشتن محتوای آنها برای بهبود دید یا به اندازه توصیه به آنها برای موقعیتی در هنگام جستجوی فعال باشد.

ایجاد یک شبکه حرفه ای قوی

مهم نیست که چقدر شبکه سازی دلهره آور به نظر می رسد، تسلط بر این مهارت با تلاش خوب است.
هنگامی که شبکه سازی به درستی انجام شود، می تواند کسب و کار شما را کاملا متحول کند. چه صاحب کسب و کار یا صاحب شغل باشید، یک شبکه سازی قوی شما را بسیار دورتر و سریعتر از آن چیزی که می توانید به تنهایی بروید، می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.