5 نیروی پورتر برای پیشی گرفتن از رقبا

5 نیروی پورتر برای پیشی گرفتن از رقبا

مقدمه

پنج نیروی پورتر مدلی است که پنج نیروی اقتصادی را که هر صنعت را شکل می دهند، شناسایی و توصیف می کند. به طور خاص، توضیح می دهد که چگونه این نیروها شدت رقابت، پتانسیل سودآوری و جذابیت هر صنعت را دیکته می کنند.
نیروهای پنج گانه پورتر به مدلی اساسی تبدیل شده است که اکثر کسب و کارها از آن برای درک پویایی صنعت خود و به نوبه خود، هدایت استراتژی کسب و کار خود استفاده می کنند. و همچنین می تواند به شما کمک کند تا همین کار را انجام دهید.

برای کمک به نشان دادن این موضوع، ما پنج نیروی اقتصادی اساسی را که در هر بازار بازی می‌کنند، معرفی کرده‌ایم و در هر بخش یک تحلیل مثال ارائه کرده‌ایم، بنابراین می‌توانید ببینید که هر یک از این نیروها چگونه ممکن است در صنعت خاص شما عمل کنند.

روشی که این مدل را در کسب و کار خود به کار می برید کاملاً به ماهیت صنعت شما بستگی دارد. هنگامی که نیروهای مؤثر بر صنعت خود را درک کردید، بهتر می توانید بینش های مرتبط با کسب و کار خود را استخراج کنید.

بیایید هر نیروی اقتصادی را تجزیه کنیم و به چند مثال نگاه کنیم:

مدل پنج نیروی پورتر

1. رقابت در صنعت

رقابت نقش بزرگی در سودآوری صنعت شما ایفا می کند – پتانسیل ایجاد بازده سرمایه گذاری بالا – و به نوبه خود، توانایی آن برای جذب افراد جدید. اگر رقابت زیادی در صنعت شما وجود داشته باشد، کسب سود دشوارتر است. مشتریان مجموعه‌ای غنی از گزینه‌ها برای انتخاب دارند، بنابراین اگر قیمت‌های شما خیلی بالا باشد، می‌توانند با تامین‌کننده‌ای معامله کنند که با قیمت پایین‌تری به آنها بفروشد.

به عبارت دیگر، مشتریان معمولاً قدرت بیشتری نسبت به تامین کنندگان در صنایع رقابتی دارند. این معمولاً منجر به کاهش قیمت عرضه‌کنندگان از یکدیگر می‌شود تا زمانی که درآمد آنها به سختی از هزینه‌هایشان بیشتر شود – که به نوبه خود، سود آنها را کاهش می‌دهد و بازیگران جدید را از ورود به بازار منصرف می‌کند.
اگر در صنعت شما رقابت کمتری وجود داشته باشد، کسب سود آسان تر است. مشتریان تامین کنندگان کمتری برای انتخاب دارند، بنابراین اگر می خواهند محصول یا خدمات بازار شما را بخرند، باید قیمت بالاتر را بپذیرند.

برای کمک به بررسی رقابت در صنعت خود، بیایید آن را در صنعت چوب بیسبال آلومینیومی ببینیم.

مثال رقابت:
از لیگ کوچک تا کالج، بازیکنان بیسبال در سراسر کشور عمدتاً از چوب بیسبال آلومینیومی برای تمرین و رقابت استفاده می کنند.

Louisville Slugger، Rawlings، Marucci، DeMarini و AxeBat پیشتازان این بازار هستند. مشتریان هدف آنها بازیکنان بیسبال مسافرتی یا دانشگاهی هستند که مایلند برای بهترین خفاش‌هایی که می‌توانند در سطح بالایی عمل کرده و برای چندین فصل بادوام بمانند، قیمتی عالی بپردازند.

ایستون، میزونو و آدیداس در وسط بازار خدمت می کنند و اندرسون، کامبت و کثیف جنوب به رده های پایین بازار خدمت می کنند. مشتریان هدف آنها بازیکنان کمتر رقابتی هستند که احتمالا فقط برای سرگرمی و دوستی بیسبال بازی می کنند.

2. پتانسیل ورود جدید به صنعت

اگر بازیکنان جدید بتوانند به سرعت و ارزان وارد بازار شما شوند، می توانند حداقل محصول قابل دوام خود را بفروشند. این محصول دارای ویژگی های کافی برای جلب رضایت مشتریان اولیه است.
تعداد بازیکنان جدیدی که وارد بازار شما می شوند به موانع ورود صنعت شما بستگی دارد. اگر ساخت یک محصول قابل دوام و پوشش هزینه های سربار هزینه و زمان زیادی را صرف می کند، استارت آپ ها نمی توانند وارد بازار شما شوند یا در آن رقابت کنند.

برای کمک به بررسی پتانسیل افراد جدید در صنعت خود، در اینجا تحلیلی از پتانسیل تازه واردان در صنعت چوب بیسبال آلومینیومی ارائه شده است.

مثال ورودی های جدید
موانع ورود به صنعت چوب بیسبال آلومینیومی بسیار زیاد است. شما باید پول زیادی را برای تحقیق و توسعه خرج کنید تا بفهمید چگونه محصول خود را در یک بازار اشباع متمایز کنید، دسته ای از مواد خام را برای تولید خفاش ها بخرید، و امکانات و ماشین آلات گران قیمتی را برای تولید واقعی آنها بسازید.

این استارت‌آپ باید نزدیک به قیمت متوسط ​​صنعت را بپردازد تا سربار اولیه ایجاد حداقل محصول قابل دوام، ایجاد یک تجربه تجاری لذت‌بخش و ایجاد درآمد را پوشش دهد. شما همچنین باید یک تیم محصول، بازاریابی و فروش را برای اجرای عملیات تجاری روزانه این استارت آپ استخدام کنید.

3. قدرت تامین کنندگان

تعداد تامین کنندگان یا رقبا در بازار شما به طور مستقیم بر توانایی شرکت شما در کنترل قیمت ها تاثیر می گذارد. زمانی که رقابت کم و بدون رقابت وجود دارد، تامین کنندگان قدرت قیمت گذاری را در دست دارند. اگر یک مصرف کننده قیمت های شما را قبول نکند، شما و تامین کنندگان دیگرتان به راحتی می توانید شخص دیگری را پیدا کنید که قبول کند.
وقتی در صنعت شما تامین کنندگان زیادی وجود دارد، هر تامین کننده قدرت قیمت گذاری کمتری دارد. مشتریان بازار شما مجموعه‌ای غنی از گزینه‌ها برای انتخاب دارند، بنابراین اگر قیمت‌های شما خیلی بالا باشد، می‌توانند با تامین‌کننده دیگری معامله کنند.

مثال قدرت تامین کنندگان
با 11 تامین کننده اصلی در یک صنعت بسیار محبوب – و پنج یا کمتر نام تجاری که در هر بخش از بازار رقابت می کنند – تامین کنندگان قدرت قیمت گذاری زیادی دارند. تقریباً هر بازیکن بیسبال، از لیگ کوچک گرفته تا کالج، برای تمرین و رقابت به چوب بیسبال آلومینیومی نیاز دارد، بنابراین آنها بسیار به این تامین کنندگان وابسته هستند، که به آنها قدرت قیمت گذاری بیشتری می دهد.

4. قدرت مشتریان

تعداد مشتریان در صنعت شما به طور مستقیم بر توانایی آنها در کنترل قیمت ها تأثیر می گذارد. اگر در صنعت شما فقط تعداد کمی مشتری وجود داشته باشد، آنها بیشترین قدرت را در اختیار دارند.
از آنجایی که تأمین‌کنندگان برای کسب درآمد به مشتریان وابسته هستند، تأمین‌کنندگان باید به خواسته‌های قیمت‌گذاری مشتریان خود پایبند باشند – یا اینکه مشتریان را به خطر بیاندازند که با تأمین‌کنندگان دیگر تجارت کنند.

از طرف دیگر، اگر تعداد زیادی مشتری در صنعت شما وجود داشته باشد، مشتریان به میزان قابل توجهی قدرت کمتری دارند. آنها باید قیمت های تعیین شده توسط تامین کنندگان را بپذیرند وگرنه قادر به خرید هیچ یک از محصولات یا خدمات نخواهند بود.

مثال قدرت مشتریان
هر بازیکن بیسبال برای تمرین و رقابت به یک بیسبال آلومینیومی نیاز دارد، بنابراین هر تامین کننده در صنعت چوب بیسبال آلومینیومی، مشتریان بالقوه زیادی برای بازاریابی و فروش دارد. از آنجایی که در این بازار عرضه کنندگان کمی و مشتریان زیادی وجود دارد، مشتریان قدرت کافی برای پایین آوردن قیمت ها را ندارند.

5. تهدید محصولات جایگزین

جایگزین ها محصولاتی از صنایع مختلف هستند که مصرف کنندگان می توانند به جای یکدیگر از آنها استفاده کنند، مانند قهوه و چای، و می توانند به طور قابل توجهی صنعت شما را شکل دهند.

اگر محصول شما دارای جایگزین های ارزان تر یا برتر باشد، نه تنها باید با دیگر بازیگران صنعت خود رقابت کنید، بلکه باید با کسب و کارهای دیگر صنایع نیز رقابت کنید.

با این حال، اگر محصول شما جایگزین‌های ارزان‌تر یا برتری نداشته باشد، کسب‌وکارهایی که این جایگزین‌ها را تولید می‌کنند، خطری برای شما یا رقبای مستقیم شما ایجاد نمی‌کنند. این رقابت کم چند بازاری فقط ممکن است قیمت ها و سود شما را اندکی کاهش دهد.

مثال تهدید محصولات جایگزین
بازیکنان می‌توانند به‌جای خرید چوب‌های بیسبال آلومینیومی، خفاش‌هایی را از تامین‌کنندگانی که فقط چوب‌های چوبی تولید می‌کنند، مانند Baum Bats، Old Hickory و Sam Bat خریداری کنند. اما احتمال این اتفاق بسیار کم است. حتی اگر خفاش های چوبی منفرد نسبت به خفاش های آلومینیومی منفرد هزینه کمتری دارند، خفاش های چوبی خیلی بیشتر می شکنند.

به عنوان مثال، یک خفاش آلومینیومی 250 دلاری می تواند بیشتر از پنج خفاش چوبی 100 دلاری دوام بیاورد، بنابراین جایگزینی خفاش های آلومینیومی با خفاش های چوبی در واقع هزینه بیشتری دارد. بازیکنان همچنین می توانند با چوب های آلومینیومی توپ را دورتر بزنند، که آن را به محصول برتر تبدیل می کند.

علاوه بر این، تولیدکنندگان خفاش‌های چوبی با تمرکز بر بازار خاصی از بازیکنان بیسبال که فقط از چوب‌های چوبی استفاده می‌کنند، بیشترین درآمد را به دست می‌آورند، مانند بازیکنان حرفه‌ای بیسبال، بازیکنان لیگ تابستانی، و بازیکنان بیسبال مسافرتی برتر. در مجموع، خطر کم جایگزینی در این صنعت وجود دارد.

تجزیه و تحلیل پنج نیروی پورتر

برای انجام تجزیه و تحلیل پنج نیرو، با تأمل در مورد چگونگی تأثیر هر نیرو بر تجارت شما شروع کنید. سپس، قدرت و جهت هر نیرو را شناسایی کنید – که موقعیت رقابتی شما را نیز ارزیابی می کند.

برای به دست آوردن توپ، این سوالات را از خود بپرسید:

آیا تامین کنندگان زیادی در صنعت من وجود دارد؟
آیا قدرت خرید من زیاد است یا پایین؟
آیا جایگزینی برای محصول یا خدمات من وجود دارد؟
آیا ورود رقبای جدید به بازار من آسان است یا دشوار؟
آیا رقابت در صنعت من زیاد است یا کم؟
سپس، هر یک از پنج نیرو را یادداشت کنید و اندازه و مقیاس هر کدام را یادداشت کنید و از پاسخ های خود برای راهنمایی خود استفاده کنید. همچنین می توانید این کار را با دانلود الگوی مدل پنج نیرو در زیر انجام دهید.

نتیجه

رقابت بخشی طبیعی از تجارت است. تجزیه و تحلیل صنعت خود با استفاده از نیروهای پنج‌گانه پورتر می‌تواند به شما در شناسایی استراتژی‌هایی برای بهبود موقعیت رقابتی، پتانسیل سودآوری بلندمدت و جذابیت کلی کمک کند.

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.