5 مرحله تا نوشتن طرح بازاریابی (مارکتینگ پلن) حرفه ای

مارکتینگ پلن

طرح بازاریابی یا مارکتینگ پلن

طرح‌های بازاریابی می‌توانند کاملاً دقیق باشند تا صنعت شما را منعکس کنند، چه به مشتریان (B2C) یا سایر مشاغل (B2B) بفروشید و چه میزان حضور دیجیتالی شما بزرگ است. با این وجود، در اینجا عناصری وجود دارد که هر برنامه بازاریابی موثر شامل موارد زیر است:

1. خلاصه کسب و کار

در یک طرح بازاریابی، خلاصه کسب و کار شما دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: خلاصه ای از سازمان. این شامل:

نام شرکت
جایی که مقر آن است
بیانیه ماموریت آن

2. ابتکارات تجاری

عنصر ابتکارات تجاریِ یک طرح بازاریابی به شما کمک می کند تا اهداف مختلف بخش خود را تقسیم بندی کنید. مراقب باشید که طرح های شرکتی با تصویر بزرگ را که معمولاً در یک طرح تجاری می بینید، درج نکنید. این بخش از برنامه بازاریابی شما باید پروژه هایی را که مختص بازاریابی هستند مشخص کند. همچنین اهداف آن پروژه ها و نحوه اندازه گیری آن اهداف را شرح خواهید داد.

3. تجزیه و تحلیل مشتری

اینجا جایی است که شما برخی تحقیقات بازار پایه را انجام خواهید داد. اگر شرکت شما قبلاً یک مطالعه تحقیقات بازار کامل انجام داده است، ممکن است این بخش از برنامه بازاریابی شما راحت تر باشد. در نهایت، این عنصر از برنامه بازاریابی شما به شما کمک می کند تا صنعتی را که به آن می فروشید و شخصیت خریدار خود را توصیف کنید. شخصیت خریدار یک توصیف نیمه تخیلی از مشتری ایده آل شما است که بر ویژگی هایی مانند:

– سن
– محل
– عنوان
– اهداف
– چالش های شخصی
– دردها
– ایجاد رویدادها

4. تجزیه و تحلیل رقبا

شخصیت خریدار شما برای حل مشکلاتش، انتخاب هایی در هر دو نوع راه حل هایی که در نظر می گیرند و ارائه دهندگانی که می توانند آن راه حل ها را مدیریت کنند، انتخاب هایی دارد. در تحقیقات بازار خود، باید رقبای خود را در نظر بگیرید، چه کارهایی را به خوبی انجام می‌دهند و چه جاهایی را می‌توانید پر کنید. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

– تثبیت موقعیت
– سهم بازار
– پیشنهادات
– قیمت گذاری

5. تجزیه و تحلیل SWOT

خلاصه کسب و کار طرح بازاریابی شما همچنین شامل تجزیه و تحلیل SWOT است که مخفف نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدهای کسب و کار است. در مورد تجزیه و تحلیل SWOT کسب و کار خود صبور باشید. شما بیشتر آن را بر اساس تحقیقات بازار خود از بخش های بالا و استراتژی خود در زیر می نویسید.

6. استراتژی بازار

استراتژی بازار شما از اطلاعات موجود در بخش‌های بالا برای توصیف نحوه رویکرد شرکت شما به بازار استفاده می‌کند. کسب و کار شما چه چیزهایی را به خریدار شما ارائه می دهد که رقبای شما قبلاً به آنها ارائه نکرده اند؟

در یک برنامه بازاریابی کامل، این بخش می تواند حاوی “هفت P بازاریابی” باشد:

تولید – محصول
قیمت
محل
ترویج
مردم
روند
شواهد فیزیکی

7. بودجه

عنصر بودجه برنامه بازاریابی خود را با قیمت محصول یا سایر اطلاعات مالی شرکت اشتباه نگیرید. بودجه شما نشان می‌دهد که کسب‌وکار چقدر پول به تیم بازاریابی برای پیگیری ابتکارات و اهداف ذکر شده در عناصر بالا اختصاص داده است.

بسته به تعداد هزینه های فردی که دارید، باید این بودجه را بر اساس آنچه که بودجه خود را صرف آن خواهید کرد، در نظر بگیرید. به عنوان مثال هزینه های بازاریابی عبارتند از:

هزینه های برون سپاری به آژانس بازاریابی و/یا سایر ارائه دهندگان
نرم افزار بازاریابی
تبلیغات پولی
رویدادها (آنهایی که میزبانی و/یا شرکت خواهید کرد)

8. کانال های بازاریابی

در نهایت، برنامه بازاریابی شما شامل لیستی از کانال های بازاریابی شما خواهد بود. در حالی که شرکت شما ممکن است خود محصول را با استفاده از فضای تبلیغاتی خاص تبلیغ کند، کانال‌های بازاریابی شما جایی است که محتوایی را منتشر می‌کنید که به خریداران خود آموزش می‌دهد، سرنخ ایجاد می‌کند و آگاهی از برند شما را گسترش می‌دهد.

اگر در رسانه های اجتماعی منتشر می کنید (یا قصد انتشار آن را دارید)، اینجا جایی است که در مورد آن صحبت کنید. از بخش کانال‌های بازاریابی در برنامه بازاریابی خود استفاده کنید تا مشخص کنید در کدام شبکه‌های اجتماعی می‌خواهید صفحه کسب‌وکار راه‌اندازی کنید، از این شبکه اجتماعی برای چه چیزی استفاده می‌کنید و چگونه موفقیت خود را در این شبکه می‌سنجید. بخشی از هدف این بخش این است که به مافوق خود، چه در داخل و چه در خارج از بخش بازاریابی، ثابت کنید که این کانال ها به رشد تجارت کمک می کنند. کسب‌وکارهایی که حضور گسترده در رسانه‌های اجتماعی دارند حتی ممکن است در مورد استراتژی اجتماعی خود در قالب طرح رسانه اجتماعی جداگانه توضیح دهند.

9. پیش بینی های مالی

با دانستن بودجه و انجام تجزیه و تحلیل در کانال های بازاریابی که می خواهید در آنها سرمایه گذاری کنید، باید بتوانید بر اساس بازده سرمایه گذاری مورد انتظار، برنامه ای برای میزان بودجه سرمایه گذاری کنید. از آنجا، می توانید پیش بینی های مالی سال را ارائه دهید. اینها 100% دقیق نیستند اما می توانند به برنامه ریزی اجرایی کمک کنند.

چگونگی نوشتن طرح بازاریابی

1. تجزیه و تحلیل موقعیت را انجام دهید.

قبل از اینکه بتوانید برنامه بازاریابی خود را شروع کنید، باید وضعیت فعلی خود را بشناسید.

نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات شما چیست؟ انجام یک تحلیل پایه SWOT اولین گام برای ایجاد یک برنامه بازاریابی است.

علاوه بر این، شما همچنین باید درک درستی از بازار فعلی داشته باشید. چگونه با رقبای خود مقایسه می کنید؟ انجام تجزیه و تحلیل رقبا باید در این مرحله به شما کمک کند.

به این فکر کنید که چگونه محصولات دیگر بهتر از محصولات شما هستند. به علاوه، شکاف‌های رویکرد رقیب را در نظر بگیرید. چه چیزی را از دست داده اند؟ چه چیزی می توانید ارائه دهید که به شما مزیت رقابتی بدهد؟ به آنچه شما را متمایز می کند فکر کنید.

پاسخ دادن به سوالاتی از این دست باید به شما کمک کند تا بفهمید مشتری شما چه می خواهد، که ما را به مرحله شماره دو می رساند.

2. مخاطب هدف خود را مشخص کنید.

هنگامی که بازار و وضعیت شرکت خود را بهتر درک کردید، مطمئن شوید که مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند.

اگر شرکت شما از قبل دارای پرسونای خریدار است، این مرحله ممکن است به این معنی باشد که باید پرسونای فعلی خود را اصلاح کنید.

اگر شخصیت خریدار ندارید، باید آن را ایجاد کنید. برای انجام این کار، ممکن است مجبور باشید تحقیقات بازار را انجام دهید.

شخصیت خریدار شما باید شامل اطلاعات جمعیت شناختی مانند سن، جنسیت و درآمد باشد. با این حال، شامل اطلاعات روانشناختی مانند نقاط درد و اهداف نیز می شود. چه چیزی مخاطبان شما را هدایت می کند؟ آنها چه مشکلاتی دارند که محصول یا خدمات شما می تواند برطرف کند؟

هنگامی که این اطلاعات را نوشتید، به شما کمک می کند تا اهداف خود را مشخص کنید، که ما را به مرحله شماره سه می رساند.

3. اهداف SMART را بنویسید.

مادرم همیشه به من می گفت: “تا نقشه راه نداشته باشی نمی توانی جایی بروی.” حالا، برای من، کسی که از نظر جغرافیایی به چالش کشیده شده است، این توصیه واقعی بود.

با این حال، می توان آن را به صورت استعاری برای بازاریابی نیز به کار برد. شما نمی توانید بازگشت سرمایه خود را بهبود بخشید مگر اینکه اهداف خود را بدانید.

پس از اینکه وضعیت فعلی خود را فهمیدید و مخاطبان خود را شناختید، می توانید شروع به تعریف اهداف هوشمند خود کنید.

اهداف SMART خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و محدود به زمان هستند. این بدان معنی است که تمام اهداف شما باید مشخص باشد و شامل یک چارچوب زمانی باشد که می خواهید آنها را تکمیل کنید.

به عنوان مثال، هدف شما می تواند افزایش 15 درصدی فالوور اینستاگرام در سه ماه باشد. بسته به اهداف کلی بازاریابی شما، این باید مرتبط و قابل دستیابی باشد. علاوه بر این، این هدف خاص، قابل اندازه گیری و محدود به زمان است.

قبل از شروع هر تاکتیکی، باید اهداف خود را بنویسید. سپس، می توانید شروع به تجزیه و تحلیل کنید که کدام تاکتیک ها به شما در رسیدن به آن هدف کمک می کند. این ما را به مرحله شماره چهار می رساند.

4. تاکتیک های خود را تجزیه و تحلیل کنید.

در این مرحله، شما اهداف خود را بر اساس مخاطبان هدف و موقعیت فعلی خود یادداشت کرده اید.

اکنون، شما باید بفهمید که چه تاکتیک هایی به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می کند. بعلاوه، کانال ها و آیتم های اقدام مناسب برای تمرکز روی چه مواردی هستند.

به عنوان مثال، اگر هدف شما افزایش 15 درصدی فالوور اینستاگرام در سه ماه است، تاکتیک های شما ممکن است شامل میزبانی هدیه، پاسخ دادن به هر نظر و ارسال سه بار در هفته در اینستاگرام باشد.

هنگامی که اهداف خود را شناختید، طوفان فکری چندین تاکتیک برای دستیابی به آن اهداف باید آسان باشد.

با این حال، هنگام نوشتن تاکتیک های خود، باید بودجه خود را در نظر داشته باشید، که ما را به مرحله شماره پنج می رساند.

5. بودجه خود را تعیین کنید.

قبل از اینکه بتوانید هر یک از ایده هایی را که در مراحل بالا مطرح کرده اید شروع کنید، باید بودجه خود را بدانید.

به عنوان مثال، تاکتیک های شما ممکن است شامل تبلیغات رسانه های اجتماعی باشد. با این حال، اگر بودجه ای برای آن ندارید، ممکن است نتوانید به اهداف خود برسید.

در حالی که تاکتیک های خود را می نویسید، حتماً بودجه تخمینی را یادداشت کنید. می‌توانید زمان لازم برای تکمیل هر تاکتیک را علاوه بر دارایی‌هایی که ممکن است برای خرید نیاز داشته باشید، مانند فضای تبلیغاتی، اضافه کنید.

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.