5 راه جلوگیری از ریزش مشتریان

ریزش مشتری

مقدمه

ریزش مشتری یکی از مهمترین معیارها برای ارزیابی یک تجارت در حال رشد است. اگرچه این معیار خوشحال کننده نیست، اما عددی است که می تواند حقیقت سختی را در مورد حفظ مشتری به شرکت شما بدهد.

اگر شکست های اجتناب ناپذیر را هم نسنجید، اندازه گیری موفقیت سخت است. در حالی که شما تلاش می کنید تا 100٪ مشتریان به شرکت شما بچسبند، این به سادگی غیر واقعی است. اینجاست که ریزش مشتری به میان می آید.

ریزش مشتری چیست؟

ریزش مشتری درصدی از مشتریان است که از محصول یا خدمات شرکت شما در یک بازه زمانی خاص استفاده نمی کنند. شما می توانید نرخ ریزش را با تقسیم تعداد مشتریانی که در آن دوره زمانی از دست داده اید – مثلا یک چهارم – بر تعداد مشتریانی که در ابتدای آن دوره زمانی داشته اید، محاسبه کنید.

برای مثال، اگر سه ماهه خود را با 400 مشتری شروع کنید و با 380 مشتری به پایان برسانید، نرخ ریزش شما 5 درصد است زیرا 5 درصد از مشتریان خود را از دست داده اید.

بدیهی است که شرکت شما باید نرخ ریزش را تا حد امکان نزدیک به 0 درصد هدف قرار دهد. برای انجام این کار، شرکت شما باید همیشه از نرخ ریزش خود بالاتر باشد و آن را به عنوان یک اولویت اصلی در نظر بگیرد.

در این مثال، من نرخ ریزش را به عنوان درصد از دست دادن مشتریان در آن سه ماهه محاسبه کردم. با این حال، می توانید نرخ ریزش را به هر روشی که برای شرکت شما مناسب است محاسبه کنید. چند نمونه عبارتند از:

تعداد مشتریان از دست رفته
ارزش کسب و کار تکراری از دست رفت
درصد ارزش تکرارشونده از دست رفته

چرا نرخ ریزش مشتری مهم است؟

ممکن است تعجب کنید که چرا محاسبه نرخ ریزش ضروری است. به طور طبیعی، شما مشتریان خود را اینجا و آنجا از دست خواهید داد، و 5% خیلی بد به نظر نمی رسد، درست است؟

خوب، مهم است زیرا جذب مشتریان جدید بیشتر از حفظ مشتریان فعلی هزینه دارد. در واقع، افزایش تنها 5 درصدی در حفظ مشتری می تواند حداقل 25 درصد افزایش سود ایجاد کند. این به این دلیل است که مشتریان بازگشتی احتمالاً 67٪ بیشتر برای محصولات و خدمات شرکت شما هزینه می کنند. در نتیجه، شرکت شما می تواند هزینه های کمتری را صرف هزینه های عملیاتی به دست آوردن مشتریان جدید کند. شما نیازی به صرف زمان و هزینه برای متقاعد کردن یک مشتری موجود برای انتخاب شرکت شما نسبت به رقبا ندارید، زیرا آنها قبلاً این تصمیم را گرفته اند.

مجدداً، ممکن است به نظر برسد که نرخ ریزش 5٪ ثابت و سالم است. شما هنوز هم می توانید با آن نرخ ریزش درآمد زیادی کسب کنید. با این حال، هنگامی که به تأثیر نرخ ریزش خود فکر می کنید، مثال زیر را در نظر بگیرید.

منبع: Churn Rate

در این مثال، به سادگی کاهش 10 درصدی نرخ ریزش خود می تواند 100000 دلار درآمد اضافی به شرکت شما اضافه کند. کاهش از 3% به 2.7% چندان زیاد به نظر نمی رسد، اما در واقع مزایای زیادی به شرکت شما اضافه می کند.

شما می توانید از طرق مختلف به کاهش ریزش مشتری و حفظ آن کمک کنید. برای نکات بیشتر، این پست را در مورد چگونگی کاهش ریزش مشتری بررسی کنید

چگونه ریزش مشتری را کاهش دهیم

1. توجه خود را بر بهترین مشتریان خود متمرکز کنید.
به جای اینکه صرفاً روی ارائه انگیزه به مشتریانی که در نظر دارند سرکوب کنند تمرکز کنید، تجمیع منابع خود در بین مشتریان وفادار و سودآورتان می تواند سودمندتر باشد.

2. ریزش به هنگام وقوع آن را تجزیه و تحلیل کنید.
از مشتریان خود به عنوان وسیله ای برای درک دلیل خروج مشتریان استفاده کنید. چگونگی و زمان وقوع ریزش در طول عمر مشتری با شرکت خود را تجزیه و تحلیل کنید و از آن داده ها برای اعمال اقدامات پیشگیرانه استفاده کنید.

3. به مشتریان خود نشان دهید که به آنها اهمیت می دهید.
به جای اینکه منتظر بمانید تا با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید تا آنها با شما تماس بگیرند، رویکردی فعال تر را امتحان کنید. تمام امتیازاتی را که ارائه می‌دهید با آنها در میان بگذارید و به آنها نشان دهید که به تجربه آنها اهمیت می‌دهید، و آنها مطمئناً به آنها ادامه می‌دهند.

5 گام برای جلوگیری از ریزش مشتری

1. خدمات و پشتیبانی برجسته به مشتریان ارائه دهید.

دلیل بزرگی که باعث می‌شود مشتریان سرگردان شوند، عدم ارائه خدمات با کیفیت به مشتریان است. طبق یک مطالعه Oracle، 89٪ از مشتریان به دلیل تجربه ضعیف خدمات مشتری با نام تجاری اصلی، به تجارت با یک رقیب روی آوردند. مشتریان می خواهند احساس کنند که توسط سازمان شما شنیده می شوند، بنابراین به آنها ثابت کنید که این کار را می کنند.

شما می توانید خدمات و پشتیبانی برجسته ای را با فعال بودن ارائه دهید. فقط منتظر نمانید تا مشتری با شکایتی به او مراجعه کند و از صمیم قلب با او ارتباط برقرار کنید. اگر می‌دانید که اکنون ارتقایی برای محصول خریداری‌شده آن‌ها وجود دارد، یا اگر متوجه شدید که در محصولی که خریداری کرده‌اند نقصی کشف شده است، نکته‌ای را مطرح کنید تا به صورت جداگانه با آن‌ها تماس بگیرید.

آنها از زمانی که برای ارائه پشتیبانی صرف کردید قدردانی خواهند کرد – به خصوص زمانی که حتی نمی دانستند به آن نیاز دارند. اگر آنها احساس می کنند که برای شرکت شما به عنوان چیزی بیش از ابزاری برای فروش اهمیت دارند، به احتمال زیاد آنها را ادامه خواهند داد.

2. ارزشی فراتر از خرید ارائه دهید.

علاوه بر ارائه خدمات و پشتیبانی برجسته، راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید برای مشتریان فعلی خود ارزش قائل شوید و از سرگردانی آنها جلوگیری کنید. همه چیز در مورد این است که آنها احساس کنند شرکت شما چیزهای بیشتری برای ارائه دارد تا یک محصول واحد که آنها برای برآورده کردن یک نیاز به آن نیاز داشتند. به مشتریان خود نشان دهید که سازمان شما ارزش بی نظیری ارائه می دهد.

برخی از نمونه‌ها شامل ارسال خبرنامه‌های روزانه یا هفتگی، اشتراک‌گذاری پست‌های وبلاگ مرتبط با آن‌ها یا به‌روز نگه داشتن آن‌ها در مورد رویدادها و برنامه‌های آتی شرکت شما است. آنها را تشویق کنید تا در خبرنامه ایمیل شما ثبت نام کنند، در صورتی که خبرنامه دارید، و آنها به دیدن نام شرکت شما در صندوق ورودی خود عادت خواهند کرد.

با به اشتراک گذاشتن پست‌های وبلاگ که مربوط به تجربه‌ای است که برای شما یا محصولی که خریداری کرده‌اند به اشتراک گذاشته‌اند، از اینکه شما آن‌ها را به یاد آورده‌اید و به آن فکر کرده‌اید، احساس تملق خواهند کرد. و این محتوای ارزشمند زندگی آنها را بیشتر بهبود می بخشد و به آنها یادآوری می کند که چرا کسب و کار شما را در وهله اول انتخاب کردند.

3. تجربیات مشتری را شخصی کنید.

همانطور که قبلا گفته شد، مشتریان می خواهند احساس کنند که خاص هستند. بله، در واقع، آنها می دانند که شما صدها، هزاران و حتی ده ها هزار مشتری دیگر دارید. اما، در قلب آنها، بخش کوچکی احساس می شود که اهمیت دارند و به یاد می آیند. به همین دلیل است که مشتریان زمانی را دوست دارند که در رستوران‌ها، بارها و فروشگاه‌های مورد علاقه‌شان با نام شناخته شوند. حتی اگر در مورد محصولات رایگان با آنها برخورد خاصی صورت نگیرد، باعث می شود احساس کنند که دیده شده اند.

به طور مشابه، شما می خواهید از طریق برند خود این تجربه را برای مشتریان خود ایجاد کنید. تک تک مشتریان باید احساس کنند که برای شما خاص هستند، زیرا هستند! بدون اعتماد آنها به شما، شما هیچ کاری نخواهید داشت. بنابراین، هر تجربه مشتری را شخصی کنید.

ایمیل های انبوه آسان هستند، اما به راحتی می توان تشخیص داد که به صورت انبوه ارسال شده اند. اگر نمی‌توانید هر ایمیلی را برای مشتریان با دست بنویسید، سعی کنید مشتریان را بر اساس جمعیت‌شناسی خاص یا محصولاتی که خریداری کرده‌اند گروه‌بندی کنید تا بتوانید تجربیات آنها را بیشتر شخصی کنید. این گام اضافی که برای شخصی‌سازی تجربیات مشتری انجام می‌شود، می‌تواند عاملی تعیین‌کننده برای ماندن آنها در کسب‌وکار شما باشد.

4. مشتریان پرخاشگر را تجزیه و تحلیل کنید.

یک راه عالی برای درک اینکه چه چیزی باعث می‌شود برخی از مشتریان شما به سمت خود بیفتند این است که در واقع از آنها سؤال کنید. نظرسنجی از برخی از مشتریان خود را در نظر بگیرید تا متوجه شوید که چرا شما را برای برند دیگری ترک کردند. تجزیه و تحلیل داده ها می تواند به شما کمک کند تا به نتایج مهمی در مورد تغییراتی که شرکت شما برای کاهش نرخ ریزش خود باید انجام دهد، برسید.

پس از کنار آمدن با تغییراتی که باید ایجاد کنید، در واقع برای اجرای آنها تلاش کنید. خواه فقدان ارتباط، پشتیبانی کند مشتری، یک محصول معیوب یا عامل دیگری باشد، مهم است که در نظر داشته باشید که چگونه سازمان شما می تواند از بازخوردها برای بهتر شدن استفاده کند.

هدفی را برای ایجاد تغییر مناسب تعیین کنید و تاکتیک های خاصی را برنامه ریزی کنید که می تواند به تیم شما در رسیدن به هدف کمک کند. نتایج تغییر را با مقایسه نرخ ریزش جدید خود با نرخ اصلی خود تجزیه و تحلیل کنید.

5. توجه خود را روی قوی ترین روابط با مشتری متمرکز کنید.

گاهی اوقات می توانید متوجه شوید که یک مشتری در آستانه ریزش است. آن‌ها دیگر پست‌های رسانه‌های اجتماعی شما را دوست ندارند، اشتراک خبرنامه ایمیل شما را لغو کرده‌اند و چند یا ۱۲ ایمیل عصبانی ارسال کرده‌اند. با وحشت، ممکن است تصمیم بگیرید که تمام منابع خود را در یک سطل بریزید تا سعی کنید آن رابطه مشتری را نجات دهید. چیزی که به ذهن می رسد این است که به مشتری انگیزه هایی برای ماندن بدهد.

با این حال، بهترین استفاده از زمان شما این است که بر مشتریان وفادار خود تمرکز کنید. چیزی که می تواند به طور پنهانی باعث افزایش ریزش مشتریان شود این است که مشتریان وفادار احساس می کنند که در مقایسه با مشتریان جدید به طور ناگهانی اهمیتی ندارند. از آنجایی که آنها به برند شما وفادار هستند و مدتی است وفادار بوده اند، برای شرکت ها آسان است که فکر کنند، “من مجبور نیستم تلاش زیادی برای برقراری ارتباط با این فرد داشته باشم. می دانم که آنها به این سمت خواهند ماند.” اما، مانند هر رابطه ای، اگر کسی احساس کند که مورد استفاده قرار می گیرد یا به «اخبار قدیمی» تبدیل می شود، به همه چیز پایان می دهد.

اجازه ندهید بهترین مشتریان شما از شما جدا شوند. هرگز مشتریانی را که در تمام این مدت در کنار شما بوده اند از دست ندهید. آنها کسانی هستند که باید روی آنها تمرکز کنید. برای یک مشتری جدید و اخیر بهتر از یک مشتری بلندمدت است.

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.