4 روش برای افزایش سهم بازار کسب و کارتان

افزایش سهم بازار

در صنعت بازاریابی، احتمالاً هر از چند گاهی اصطلاح “سهم بازار” را شنیده اید، اما این به چه معناست؟ چرا ضروری است و چگونه محاسبه می شود؟
به عنوان بازاریاب، درک سهم بازار بسیار مهم است تا بدانید شرکت شما در برابر رقبا چه رتبه‌ای دارد و می‌توانید استراتژی‌های بازاریابی جدیدی را برای دستیابی به مشتریان بالقوه بیشتر توسعه دهید. در این پست درباره اینکه سهم بازار چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم، مثال‌هایی از زندگی واقعی ارائه می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید سهم خود را افزایش دهید.

آنچه در این مقاله می آموزید :

سهم بازار چیست؟

سهم بازار درصدی از فروش یک صنعت است که یک شرکت خاص در اختیار دارد. در اصل، این سهم از کل درآمد صنعت کسب و کار شما از فروش محصولات و خدمات شما است. کسب و کارهایی که سهم بازار بیشتری دارند، پیشروان صنعت محسوب می شوند و رقیب بزرگی برای شرکت های کوچکتر هستند.
فرض کنید مصرف کنندگان 100 تی شرت می خرند و 70 تی شرت از شرکت A و 25 تی شرت از شرکت B و 5 تی شرت از شرکت C هستند. در این صورت، شرکت A سهم بازار 70% را در اختیار دارد و رهبر بازار است.
سهم بازار معمولاً برای یک دوره خاص، مانند فروش سالانه یا فصلی، محاسبه می شود و گاهی اوقات بر اساس منطقه از هم جدا می شود.

نحوه محاسبه سهم بازار یک شرکت

برای محاسبه سهم بازار شرکت یا کسب و کار خود کافیست کل درآمد فروش کسب و کار خود را برای دوره زمانی مورد نظر خود بیابید (برای مثال یک سال) و آن عدد را بر کل درآمد صنعت خود در همان دوره تقسیم کنید. پس از به دست آوردن این نتیجه، عدد را در 100 ضرب کنید تا درصد سهم بازار خود را ایجاد کنید.
محاسبه سهم بازار به شما درک کلی از موقعیت خود در صنعت می دهد، اما درک اینکه چگونه با رقبای مستقیم خود مقایسه می کنید نیز مفید است.

سهم نسبی بازار چیست؟

سهم نسبی بازار عملکرد شما را با رهبران صنعت مقایسه می کند. به جای استفاده از کل درآمد صنعت، شما سهم بازار خود را بر سهم بازار رقیب برتر خود تقسیم می کنید و نتیجه را در 100 ضرب می کنید. نتیجه به شما بخشی از بازار را در رابطه با مهم ترین رقیب خود نشان می دهد.

مثال هایی از سهم بازار برند های معروف جهان

ممکن است درک سهم بازار با مثال‌های واقعی آسان‌تر باشد، بنابراین در زیر به برخی از برند که ممکن است قبلاً با آن‌ها آشنایی داشته باشید، می‌پردازیم.

1. نایک

نایک بخشی از صنعت کفش و پوشاک ورزشی است که تجهیزات ورزشی مختلف، کفش‌های معمولی و لوازم جانبی را به فروش می‌رساند.
سهم نایک در بازار جهانی پوشاک ورزشی 43.7 درصد برآورد شده است. این برند یک رقیب صنعتی برای آدیداس و Under Armour است.

2. تسلا

تسلا بخشی از صنعت خودروسازی است و خودروهای الکتریکی (EVs) تولید می کند. در صنعت خودروهای برقی ایالات متحده، تسلا بیش از 70 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد.
درک این نکته ضروری است که بازار خودروهای برقی در سراسر جهان به طور قابل توجهی کوچکتر از خودروهای استاندارد است. سهم بازار EV در صنعت خودرو 2.8 درصد و سهم تسلا 0.8 درصد است. این تفاوت ها قابل توجه هستند، بنابراین تجزیه و تحلیل سهم نسبی بازار برای مقایسه کسب و کار خود با رقبای مستقیم خود و نه صرفاً بازار به عنوان یک کل، حیاتی است.

3. اسپاتیفای

اسپاتیفای یک پلتفرم پخش موسیقی است و با 31 درصد از بازار، بیشترین سهم بازار پخش موسیقی را دارد. دومین سهم بازار متعلق به اپل موزیک (15 درصد) و پس از آن آمازون موزیک (13 درصد)، تنسنت (13 درصد) و یوتیوب (8 درصد) است.

4. آمازون

شرکت تجارت الکترونیک آمازون دارای سهم بازار تجارت الکترونیک ایالات متحده 37.8٪ است و پیشروترین خرده فروش آنلاین در این کشور است. رتبه دوم به والمارت با 6.3 درصد و رتبه سوم به اپل با 3.9 درصد تعلق دارد.

5. گوگل

سهم گوگل 92.37 درصد از بازار را به خود اختصاص داده است. این شرکت بر رقابت مسلط است، زیرا دومین رهبر بزرگ صنعت بینگ با سهم بازار تنها 3.57٪ است.
هنگامی که سهم بازار خود را محاسبه کردید و متوجه شدید که چگونه با رقبای صنعت خود ارتباط برقرار می کنید، می توانید استراتژی افزایش درآمد کلی خود را شروع کنید.

چگونه سهم بازارمان را افزایش دهیم؟

چگونه سهم بازارمان را زیاد کنیم؟

در زیر چند استراتژی وجود دارد که شرکت شما می تواند برای گسترش سهم بازار خود از آنها استفاده کند.

1. قیمتگذاری پایین.

یک راه عالی برای رقابت در صنعت خود، ارائه قیمت های پایین است. این روش در دسترس ترین و راحت ترین مسیر برای افزایش سهم بازار شماست زیرا مصرف کنندگان معمولاً به دنبال محصولات ارزان تر هستند.
با این حال، توجه به این نکته نیز مهم است که گزینه ارزان برای هر برندی مناسب نیست. شما می‌خواهید مطمئن شوید که محصولات را به‌طور مناسبی قیمت‌گذاری می‌کنید تا ارزشی برای مشتریان فراهم کنید، اما فرصت‌های درآمدی را برای شکست دادن رقبا از دست ندهید.

2. محصولات و ویژگی های جدید را نوآوری کنید.

شرکت‌هایی که نوآوری می‌کنند و فناوری جدید را به میز عرضه می‌کنند، اغلب شاهد افزایش سهم بازار خود هستند.
محصولات و ویژگی های جدید مشتریان جدیدی را جذب می کند. مشتریان جدید خریدهای جدیدی انجام می دهند و به نوبه خود به حاشیه سود بیشتر و سهم بیشتر در درآمد کلی صنعت کمک می کنند. مشارکت های مهم تر مستقیماً به افزایش سهم بازار منجر می شود.

3. مشتریان خود را خوشحال کنید.

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش سهم بازار، کار روی روابط موجود با مشتری است. شما می توانید با ارائه تجربیات استثنایی و با خوشحال کردن مشتریان فعلی، وفاداری مشتری را القا کنید.
مشتریان وفادار به احتمال زیاد خریدهای تکراری انجام می دهند، که باعث افزایش درآمد کسب و کار شما و سهم آن در کل درآمد صنعت می شود.
همانطور که در بالا ذکر شد، سهم درآمد بالاتر برابر با درصد سهم بازار بالاتر است.

4. آگاهی از برند را افزایش دهید.

آگاهی از برند و بازاریابی ملی نقش مهمی در تصاحب سهم بازار دارد. انتشار نام شما در آنجا مهم است، بنابراین مشتریان می دانند که شما چه کسی هستید. تبدیل شدن به یک نام شناخته شده و برند ترجیحی در یک صنعت به افزایش سهم بازار شما کمک می کند.
به طور کلی، شرکت‌های بزرگ‌تر بیشترین سهم بازار را دارند، زیرا می‌توانند محصولات و خدمات را به طور کارآمدتر و مؤثرتر ارائه دهند.
اما چرا این مهم است؟ در زیر، بیایید بفهمیم سهم بازار چه تاثیری بر شرکت شما می‌تواند داشته باشد.

چرا سهم بازار مهم است؟

محاسبه سهم بازار به شرکت ها این امکان را می دهد که بدانند چقدر در صنعت خود رقابتی هستند. علاوه بر این، هرچه سهم یک شرکت بیشتر از رقبا باشد، نوآورانه تر، جذاب تر و قابل فروش تر است. سهم بازار در صنایعی که بر اساس درآمد اختیاری است، اهمیت بیشتری دارد. سهم بازار همیشه تاثیر قابل توجهی در صنایع در حال رشد ندارد. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که یک شرکت می تواند سهم بازار بسیار زیادی داشته باشد – همچنین به عنوان انحصار شناخته می شود.
به عنوان مثال، با صنایع در حال رشد با سهم بازار رو به رشد، شرکت ها همچنان می توانند فروش خود را افزایش دهند حتی اگر سهم بازار را از دست بدهند.
از سوی دیگر، با صنایع درآمد اختیاری، مانند سفر یا کالاهای غیر ضروری مانند سرگرمی و اوقات فراغت، اقتصاد می تواند به طور قابل توجهی بر سهم بازار تأثیر بگذارد. فروش و حاشیه سود بسته به زمان سال می تواند متفاوت باشد، به این معنی که رقابت همیشه در بالاترین حد خود قرار دارد.
رقابت بالاتر اغلب منجر به استراتژی های مخاطره آمیز می شود. به عنوان مثال، شرکت ها ممکن است تمایل داشته باشند به طور موقت پول خود را از دست بدهند تا رقبا را از صنعت خارج کنند و سهم بیشتری از بازار را به دست آورند. هنگامی که آنها سهم بیشتری از بازار دارند، می توانند قیمت ها را افزایش دهند.

جمع بندی

سهم بازار کمتر می تواند به شما هشدار دهد که باید روی جذب مشتری، بازاریابی برای افزایش آگاهی از برند و استراتژی های کلی برای افزایش درآمد تمرکز کنید.

سهم بازار بالاتر نشان می دهد که برنامه فعلی شما مناسب است و باید روی حفظ مشتری و نوآوری محصول تمرکز کنید. چه شرکت شما به خوبی تثبیت شده باشد و چه تازه شروع به کار کرده است، مهم است که جایگاه صنعت خود را درک کنید زیرا به شما در رسیدن به اهداف تجاری و دستیابی به موفقیت مورد نظر کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.