21 استراتژی موقعیت یابی برند

21 استراتژی موقعیت یابی برند

مقدمه

برند، نامی آشنا برای همه ما می باشد و در عصر دیجیتال ما ، شما از انواع مختلف و موثر استراتژی های موقعیت یابی برند برای دستیابی به مزیت های رقابتی ، بزرگترین انتخاب را دارید. نمونه های موقعیت یابی برندهای مشهور جهان نشان می دهد که تمایز برند نیروی بزرگی است که می تواند موفقیت شگرفی در تجارت ایجاد کند. از تمایز برندهای لوکس و حرفه ای گرفته تا استراتژی تغییر مکان مارک بازاریابی بین المللی ، مثالهای زیادی برای یادگیری دارید. مارک تجاری قوی اعتماد قوی ایجاد می کند و باعث می شود افراد بتوانند شما را به جای رقیب انتخاب کنند. موقعیت یابی برند مکان خاصی است که برند شما در ذهن مخاطبان هدف شما دارد. به عبارت دیگر ، نشان می دهد که برند شما چگونه با رقبا متفاوت است و چه تأثیر منحصر به فردی در ذهن مشتریان دارد. موقعیت یابی برند یکی از قوی ترین استراتژی های بازاریابی است که شما را از رقبا متمایز می کند و به شما کمک می کند تا ارزش محصولات خود را اعلام کنید. ایده این است که با استفاده از ابزارها و استراتژی های مختلف مانند تبلیغات ، توزیع ، بسته بندی ، حضور منحصر به فرد در رسانه های اجتماعی ، بازاریابی محتوا ، پایان و غیره ، سهم بازار را برای یک برند به دست آورید و “صاحب” شوید.

بیایید لیستی از 21 استراتژی موقعیت یابی عالی ، منحصر به فرد ، مدرن و پیشرفته را برای کمک به رشد کسب و کار خود ببینیم.

1. ارائه خدمات افسانه ای به مشتریان

مراقبت از مشتری برجسته یکی از قوی ترین نمونه های مزیت رقابتی است. امروزه مشتریان بیشتر از همیشه به خدمات عالی نیاز دارند. اگر واقعاً به تجربه مشتریان خود اهمیت می دهد ، امکان ایجاد خدمات استثنایی و به یاد ماندنی برای مشتریان در دسترس است. خدمات افسانه ای زمانی به دست می آید که یک شرکت آنقدر خوب به مشتریان خدمات ارائه دهد که آنها بخواهند و نیاز به تکرار تجربه داشته باشند.

مثال: خرده فروش آنلاین کفش Zappos یکی از بهترین و خاطره انگیزترین خدمات را ارائه می دهد. آنها با سرعتی باورنکردنی به ایمیل های مشتریان پاسخ می دهند. آنها در مورد بازگشت ها بحث نمی کنند و حتی در فروشگاه های دیگر برای مشتریان خرید می کنند وقتی چیزی خاص را می خواهند که در سهام Zappos وجود ندارد.

2. با محصول یا خدمات خود افسانه ای را بشکنید

ایجاد محصولات یا خدماتی که یک افسانه ثابت شده را می شکند ، می تواند مارک شما را به یکی از به یاد ماندنی ترین ها تبدیل کند. ما به اسطوره ها و کلیشه ها اعتقاد زیادی داریم. آنها احساسات ، اعتقادات ، دیدگاه ها ، ترس ها و غیره ما را بیان می کنند. اگر بتوانید انگ یا افسانه ای را بشکنید ، موانع ذهنیت افراد را می شکنید ، دیدگاه ها را تغییر می دهید و الهام بخش اعمال می شوید. این یک راه عالی برای ایجاد موقعیت و آگاهی قابل توجه از نام تجاری است. سعی کنید محصولاتی را خلق کنید که نه تنها می تواند یک افسانه را شکسته بلکه می تواند انتظارات مشتریان شما را افزایش داده و ارزش فوق العاده و حتی غیر منتظره ای برای آنها به ارمغان آورد.

مثال: ایلان ماسک و تسلا موتورز این افسانه را رد کرده اند که خودروهای برقی باید خودروهای کندی با طراحی ناخوشایند باشند. علاوه بر این ، آنها ثابت کرده اند که اتومبیل های برقی می توانند کاملاً زیبا باشند. و در بازار خودروهای اسپرت برقی ، هنوز رقابت جدی ندارند.

3. مهارت را به استراتژی خود تبدیل کنید

صنایع دستی هنوز در دنیای فناوری پیشرفته ما اهمیت دارد و به دست آوردن قدرت پایدار تبدیل می شود. چرا؟ در حال حاضر ، به نظر می رسد هر چیزی که خریداری می کنیم تولید انبوه است. در نتیجه ، مردم تشنه صنایع دستی یا چیزهای واقعاً منحصر به فرد هستند. سریعتر همیشه بهتر نیست مشتریان گرسنه غذاهای اصیل مانند غذاهای ارگانیک ، کالاهای دست ساز یا جشن هنر هستند.

مثال: هارلی دیویدسون (موتورسیکلت) یکی از مشهورترین نمونه های نحوه عملکرد استراتژی صنایع دستی به عنوان یک مزیت رقابتی و مارک تجاری استثنایی و پایدار است.

4. تمرکز بر تعامل انسان با انسان

ما در عصری انقلابی زندگی می کنیم که مردم بیش از هر زمان دیگری با فناوری در ارتباط هستند. علاوه بر این ، ما به فناوری وابسته هستیم. این امر باعث شده است شرکت ها در بازاریابی خود تجدید نظر کنند. مشاغل به دنبال بهترین راه ها برای برقراری ارتباط با مصرف کنندگان در هر دستگاه یا پلتفرم رسانه های اجتماعی هستند. با این حال ، آنچه در اینجا مهمتر است این است که این مصرف کنندگان در واقع احساس کنند که در امور انسانی با تجارت شما مرتبط هستند. بر خلاف عصر فناوری ، عصر انسانی شرکت ها را تشویق می کند تا تجربه شخصی ارائه دهند و افراد را در مرکز تجارت خود قرار دهند. بنابراین ، مشاغل می توانند یک مزیت رقابتی قوی به دست آورند و نام تجاری خود را به عنوان یک انسان به انسان محور قرار دهند.

مثال: Drift (یک پلت فرم بازاریابی محاوره ای) تعاملات انسانی را در قلب تجارت خود قرار می دهد. برخلاف سایر ابزارهای نرم افزاری قابل مقایسه که روی اتوماسیون متمرکز هستند ، Drift بر تعاملات فروش انسان با انسان تمرکز می کند. برند Drift بر این باور استوار است که تعامل انسانی مهمترین بخش فروش است. رانش واقعاً با مشتریان شریک است تا موفقیت آنها را تضمین کند.

5. منحصر به فرد باشید

ترفند موقعیت یابی برند اولین نیست – بلکه منحصر به فرد بودن و کپی کردن آن نیز سخت است. اگر نمی توانید منحصر به فرد باشید ، هیچ دلیلی وجود ندارد که مشتریان به جای رقبای شما از شما خرید کنند. برای منحصر به فرد بودن شما باید راهی برای متفاوت بودن و حتی بسیار بهتر از دیگران پیدا کنید. کلیشه ارائه ندهید.

مثال: تسلا موتورز منحصر به فرد است زیرا فقط خودرو نمی فروشد بلکه فناوری های جدیدی را نیز ارائه می دهد. تسلا بازار خودروهای برقی لوکس و دوربرد را ایجاد کرده و بر آن تسلط دارد. با این حال ، این بازار با بازار خودروهای برقی ارزان تر و همچنین بازار خودروهای لوکس مجهز به گاز متفاوت است. این یک پیشنهاد منحصر به فرد است.

6. ارائه سادگی

در زندگی پر سر و صدا و پویای ما ، مردم به شدت به دنبال محصولات خودکار و فوق العاده ساده هستند که نیاز به توجه بسیار کمی دارند. ساخت محصولات ساده ای که زندگی مشتری را آسان می کند ، یکی از استراتژی های موقعیت یابی برند مدرن است که به طور موثر کار می کند.

امروزه کمتر بیشتر است. محصولات یا فرایندهای ساده در وقت ، تلاش و اعصاب افراد صرفه جویی می کند.

مثال ها: موتور جستجوی گوگل ، گوشواره سفید اپل و پیام رسان واتس اپ تنها تعدادی از محصولاتی هستند که سادگی فوق العاده و مشهور جهانی را ارائه می دهند.

7. یک وبلاگ ارزشمند ایجاد کنید که مخاطبان شما را توانمند سازد

وبلاگ نویسی یک ابزار ضروری برای جذب مخاطب و جلب توجه بیشتر به نام تجاری شما است و خواهد ماند. مردم به وبلاگ ها اعتماد دارند. به وبلاگ خود به عنوان یک زاویه انسانی از تجارت خود فکر کنید. وبلاگ شما باید جایی باشد که مخاطبان راه حل مسائل و نگرانی های خود را پیدا کنند. اگر به طور مداوم پست های وبلاگ ارزشمندی ایجاد می کنید ، به شما کمک می کند تا به عنوان یک مقام و متخصص در صنعت شناخته شوید.

مثال: Zing by Quicken Loans یک وبلاگ حومه است که مقالات عمیقی در مورد موضوعات مختلف مالی ارائه می دهد. این فقط تجمیع اطلاعاتی نیست که در جاهای دیگر مشاهده می کنید. Zing نشان می دهد که آنها متخصصان این صنعت هستند و در بین خوانندگان فعلی و بالقوه برای برند خود اعتماد ایجاد می کنند

8. به مردم کمک کنید ارزش خود را ببینند

فقط به مردم نفروشید فقط در مورد کاری که انجام می دهید صحبت نکنید. نه تنها مزایای خود را نشان دهید ، بلکه به مردم کمک کنید ارزش خود را بدانند. ما ، همه انسان ها ترس هایی داریم و اغلب خود انتقادی ، عدم اعتماد به نفس ، عصبی یا حیا را تجربه می کنیم. کسب و کار خود را وقف توانمندسازی مشتریان کنید تا به خود اعتماد داشته باشند. سپس می توانید وفاداری قوی به نام تجاری ایجاد کنید و حتی باعث شوید مشتریان خود را در هویت برند شما ببینند. بسیاری از مشارکت کنندگان عزت نفس مانند استقلال مالی ، آزادی فکر ، ارتباطات اجتماعی و غیره وجود دارند.

مثال: Dove کار قابل توجهی را انجام داده است و خود را متمرکز بر کمک به زنان برای ارزش خود به جای فروش صابون متمرکز کرده است.

کبوتر زن را تشویق می کند تا به جای انتقاد از خود ، از ظاهر خود استقبال کند. و این استراتژی جواب می دهد. این حس اطمینان را به مشتریان می دهد ، که آنها را با نام تجاری پیوند می دهند ، و یک ارتباط تجاری قدرتمند ایجاد می کند.

9. ارائه سرعت قابل توجه

فناوری تقریباً همه چیز را در زندگی ما سرعت می بخشد. مبالغه آمیز نیست اگر بگوییم که ما به لذت فوری اعتیاد داریم. فرهنگ لذت بردن از طریق مسنجر اینجاست و با سرعت بالایی بالا می رود. بنابراین ، می توانید از آن برای ایجاد استراتژی موقعیت یابی قوی برند خود استفاده کنید. شما می توانید انواع مختلفی از سرعت مانند تحویل سریع محصولات یا خدمات سریع مشتریان به صورت تلفنی را ارائه دهید. فقط باید کاری را سریعتر از رقابت انجام دهید.

مثال ها: آمازون پرایم ، UberEATS و جیمی جان تنها چند نمونه از مشاغل هستند که با قرار دادن سرعت در اولویت اصلی خود موقعیت یابی عالی برای برند ایجاد می کنند.

10. اطمینان از قابلیت اطمینان

مردم همیشه به قابلیت اطمینان نیاز دارند و به دنبال آن هستند. چیزهایی که ما بیشتر دوست داریم موارد قابل اعتماد هستند. ما هر روز خودروهای قابل اعتماد ، تلفن همراه قابل اعتماد ، رستوران های معتبر و غیره را درخواست می کنیم. پیامدهای برخورد با شرکت های غیرقابل اعتماد برای مشتریان و همچنین مشاغل وحشتناک است. آنها برای هر دو طرف زمان ، پول ، استرس و ناامیدی هزینه دارند.

مثال : تویوتا و لکسوس به دلیل قابلیت اطمینان خود از محبوبیت بالایی برخوردارند به طوری که در مقایسه با رقبا وارد حوزه دیگری می شوند.

11. شرط بندی روی خلاقیت

اگر می خواهید رشد کسب و کار خود را حفظ کنید ، خلاقیت برای شما حیاتی است. مشتریان همیشه در حال تقاضا برای محصولات جدید بهبود یافته یا جدید هستند. و ارائه این محصولات به خلاقیت نیاز دارد. داشتن فرهنگ شرکتی مبتنی بر خلاقیت که به کارمند شما کمک می کند افق های ذهنی خود را گسترش دهد ، می تواند یکی از موفق ترین استراتژی های موقعیت یابی برند باشد.

مثال: اپل شبیه مترادف خلاقیت است. این برندی است که دیگران را به “متفاوت فکر کردن” ترغیب می کند و نتایج آن دیدنی است.

12. سبز شوید

راه اندازی یک تجارت دوستدار محیط زیست می تواند از جهات مختلف به محیط کمک کند. به عنوان مثال ، به حفظ منابع طبیعی و کاهش تأثیر شما بر آنها کمک می کند. امروزه مشتریان علاقه بیشتری به حفاظت از کره زمین دارند. یک استراتژی تجاری سبز به مشتریان نشان می دهد که سود را بر محیط زیست ترجیح نمی دهید.

مثال: در وب سایت خود ، The Body Shop به وضوح ارزش های خود را مشخص می کند. آنها مخالف آزمایش حیوانات هستند. دفاع از حقوق بشر ؛ از کره زمین محافظت کنید و The Body Shop این ارزش ها را برآورده می کند.

13. ارائه ضمانت نامه غیرقابل مقایسه

ارائه تضمین های به یاد ماندنی یکی از قوی ترین استراتژی های موقعیت یابی برند است. این تضمین به این معنی است که خرید محصول شما خطری برای مشتریان شما به همراه نخواهد داشت. اجتناب از پشیمانی تنها چیزی است که ما مردم به آن نیاز داریم. همچنین ، ضمانت نامه نشان می دهد که از محصول خود اطمینان کافی دارید و واقعاً به رضایت مشتری اهمیت می دهید.

مثال: Cutco کارد و چنگال گران قیمت را با ضمانت قابل توجه-“برای همیشه تضمین” می فروشد. این بدان معناست که امروزه با خرید مجموعه ای از چاقوها ، مشتریان می توانند مقدار زیادی از پول خود را پس انداز کنند و نیازی به خرید یک چاقو دیگر ندارند. این یک ضمانت واقعاً چشمگیر است.

14. از عواطف مخاطبان خود به عنوان مبنایی برای برندسازی خود استفاده کنید

انسانها بر اساس احساسات خود تصمیم می گیرند. و امروز ، احساسات قوی تر از همیشه هستند. ایجاد نام تجاری احساسی نشان می دهد که شما به مشتریان اهمیت می دهید و احساس آنها را واقعاً درک می کنید. علاوه بر این ، می تواند به شما در ایجاد روابط عمیق با مخاطبان کمک کند. و این چیزی است که رقیب شما به سختی می تواند آن را شکست دهد. نمونه هایی از انگیزه های احساسی قوی که باعث خرید مردم می شوند عبارتند از: احساس خوشبختی ، احساس اعتماد به نفس ، احساس آزادی ، به روز بودن ، اجتناب از خطرات و غیره.

مثال: یک مثال قوی از استراتژی تمایز عالی بر اساس احساسات انسان ، مارک تجاری کوکاکولا است. کوکاکولا با موفقیت محصولات خود را به عنوان شاد قرار می دهد ، به این معنی که آنها شادی ، هماهنگی و غیره را به ارمغان می آورند.

15. صادق باشید

بله ، نگاه صادقانه به لحاظ مزیت تمایز برند غیر معمول است. اما این کار می کند و امروز بسیار عالی عمل می کند. مهمترین چیزی که مصرف کنندگان از برندها می خواهند صداقت است! کسب و کارهایی که صادق باشند دیر یا زود پاداش آن را دریافت می کنند. صادق بودن به معنای باز بودن در مورد نقاط قوت و ضعف های خود است. صداقت باعث ایجاد اعتماد می شود و نشان می دهد که شما واقعاً به مشتریان خود اهمیت می دهید.

مثال: NPR (یک سازمان رسانه ای غیرانتفاعی مستقل) نشان می دهد که چگونه یک شرکت صادق می تواند اعتماد ایجاد کند. در پایان اکثر برنامه ها ، NPR بازخورد شنوندگان را در مورد برنامه های قبلی به اشتراک می گذارد. NPR در کنار بررسی های درخشان ، خشم و ناامیدی مشتریان را نیز به اشتراک می گذارد.

16. ایجاد نوآوری

امروزه ایجاد و ارائه نوآوری ها یکی از پایدارترین استراتژی های رشد کسب و کار است زیرا مشتریان به محصولات جدید با ویژگی ها و قابلیت های فوق العاده نیاز دارند. نوآوری فقط برای موفقیت مهم است!

مثال ها: در میان بهترین نمونه های مشهور جهان از شرکت هایی که هرگز از نوآوری خود دست برنداشته اند عبارتند از: گوگل ، آمازون ، مایکروسافت ، اپل ، سامسونگ ، تسلا ، نایک ، پی اند جی ، هیولت پاکارد ، علی بابا.

17. جذب و حفظ استعدادها (برند برتر استعدادها)

یک چیز وجود دارد که همه شرکت های برتر در هر صنعت دارند: استعداد. بهترین شرکت ها بهترین کارکنان را دارند. از این رو ، این شرکت ها می توانند بهترین محصولات و خدمات را ارائه دهند.

مثال: استراتژی مدیریت استعداد SAS با نتایج برجسته ای نفس گیر است. آنها بیش از هر شرکت دیگری برای تمرینات عالی کارکنان در 60 دقیقه حضور داشته اند. گروه مشاوره بوستون نمونه دیگری از شرکت هایی است که دارای مارک های برتر استعداد هستند. آنها بر حفظ محیط کاری تمرکز می کنند که در آن کارکنان می توانند به سرعت پیشرفت کنند. BCG به افراد مزایای غیرمعمول زیادی ارائه می دهد. علاوه بر تحرک شغلی و انعطاف پذیری شغلی ، آنها همچنین در حال ردیابی و جلوگیری از کار طولانی مدت کارکنان خود هستند.

18. قصه گویی برند قانع کننده ایجاد کنید

همه ما عاشق گوش دادن به داستان ها هستیم زیرا آنها بر اساس احساسات ما ساخته شده اند. بنابراین ، یک داستان تجاری این توانایی را دارد که شما را در سطح احساسی با مشتریان مرتبط کند. امروزه می توانید داستان خود را از طریق طیف گسترده ای از کانال های بازاریابی – رسانه های اجتماعی ، مطالعات موردی ، وبلاگ و غیره بیان کنید. شما فقط باید جادوی قصه گویی را در کمپین های بازاریابی خود پیاده کنید. با این حال ، برای موفقیت ، داستان برند شما باید معتبر باشد ، نه یک زمینه فروش.

مثال: شعار معروف “جانی واکر” “راه برو” بر اساس داستانی است که به سال 1819 برمی گردد زمانی که جان در جوانی مشغول کار در مزرعه بود.

19. تبلیغات غیرقابل مقاومت ارائه دهید

“بدون ارتقاء ، چیزی وحشتناک اتفاق می افتد … هیچ چیز!”

P.T. بارنوم

چه کسی زیاد دوست ندارد؟ اجرای تبلیغات جذاب و کمپین های بازاریابی راهی ایده آل برای تبلیغ نام تجاری شما و دستیابی به شهرت تجاری عالی است. پیشنهادات تبلیغاتی شانس انتخاب نام تجاری شما را نسبت به رقبا افزایش می دهد. آنها از علاقه بالا اطمینان حاصل می کنند و مشتریان را به سمت تجارت شما سوق می دهند. علاوه بر این ، آنها می توانند وفاداری مشتری را تضمین کرده و دلیل واقعی را برای ادامه همکاری با شما در اختیار مشتریان قرار دهند.

مثال: Ript Apparel دارای بخش معاملات روزانه در وب سایت خود است که در موقعیت بسیار واضحی قرار دارد. هر روز ، آنها سه محصول جدید را با قیمت کاهش یافته نشان می دهند. آنها هر روز یک فروش ارائه می دهند. این امر مشتریان را بر می انگیزد تا به سایت خود بازگردند تا معامله بزرگ خود را به دست آورند.

20. بازی را تغییر دهید! اولین نفر باشید

اولین بودن شامل ارائه محصولاتی است که مردم قبلاً نشنیده اند. این بدان معناست که شما باید محصولات ارزشمند و مفید جدیدی ارائه دهید که زندگی مردم را به نحوی بهبود می بخشد که قبلاً مشاهده نشده است. اولین شرکت در بازار یکی از قوی ترین استراتژی های موقعیت یابی برند است که می تواند مزیت رقابتی فوق العاده ای را به دست آورد و وفاداری مشتری را تضمین کند. به طور معمول ، اولین جابجاکنندگان سهم قابل توجهی از بازار را با یک پایگاه مشتری محکم ایجاد کرده اند.

مثال ها: Uber یک مثال عالی است. تا زمانی که Uber آن را ایجاد نکرد ، دسته برنامه rideshare وجود نداشت.

یک مثال دیگر – آمازون اولین کتابفروشی آنلاین را ایجاد کرد که موفقیت فوق العاده ای دارد. آمازون به آگاهی شگفت انگیز از برند در سراسر جهان دست یافته بود. در “نوآورانه ترین شرکت های جهان” فوربز ، آمازون رتبه پنجم را کسب کرد.

21. محصولاتی را ارائه دهید که به مردم کمک می کند بهترین کار را انجام دهند

این استراتژی موقعیت یابی برند بر عملکرد و راهی که می توانید مشتریان را در انجام بهترین کارها توانمند سازید تمرکز می کند. بسیاری می خواهند عملکرد خود را در زمینه های مختلف – مانند شغل ، سبک ، والدین ، ​​تجارت ، آشپزی ، ورزش و غیره – بهبود بخشند. به آنها در انجام این کار کمک کنید. به مخاطبان هدف خود نشان دهید که می توانید محصولات یا خدماتی را ارائه دهید که پتانسیل انسانی را گسترش می دهد.

مثال: تمرکز نایک بر عملکرد و نوآوری است. آنها کفش وافل را اختراع کردند و مارک تجاری ایجاد کردند که ورزشکاران جدی را هدف قرار می دهد. نایک بیش از کفش ارائه می دهد و لباس ورزشی را ارائه می دهد که عملکرد را بهبود می بخشد.

جمع بندی مقاله

قوی ترین استراتژی های موقعیت یابی نام تجاری هنگام رقابت در یک بازار تفاوت ایجاد می کند. با این حال ، قبل از انتخاب مسیر رشد خود ، باید یک تحقیق بازار رقابتی عمیق انجام دهید تا دریابید چه چیزی برای سایر مشاغل در صنعت شما مفید است. امروزه تحقیق بر روی رقبا آسان است. شما می توانید از طیف گسترده ای از ابزارهای هوشمند رقابتی وب ، راه های جمع آوری داده ها و همچنین برخی از بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل آنلاین رقبا استفاده کنید. بیش از هر زمان دیگری ، مصرف کنندگان انتخاب عظیمی از مارک ها را برای انتخاب دارند. یک استراتژی موقعیت یابی برند منحصر به فرد چیزی است که می تواند توجه مخاطبان مورد نظر شما را جلب کرده و به شما در توسعه کسب و کار شما کمک کند. چه چیزی شما را از رقبا متمایز می کند؟ بزرگترین نام ها در هر صنعتی مانند کوکاکولا و آمازون یک ویژگی مشترک دارند: یک نام تجاری موفق. موقعیت یابی برند بسیار بیشتر از یک شعار قدرتمند است که می تواند به شما در برجسته شدن در جمع و درخشش شما کمک کند. استراتژی ها یا نمونه های موقعیت یابی برند مورد علاقه شما چیست؟ افکارتان را با ما در میان بگذارید.

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.