راهنمای جامع طراحی کمپین بازاریابی 2023

راهنمای-جامع-طراحی-کمپین-های-بازاریابی-سال-1402

کمپین های بازاریابی یک تلاش متمرکز را ترویج می کنند که مصرف کنندگان را به سمت اقدام مورد نظر هدایت می کند. آنها همچنین به برندها هویت، شخصیت و احساس می بخشند. کمپین بازاریابی مناسب می تواند همین کار را برای کسب و کار شما انجام دهد.
به همین دلیل است که ما این راهنما را گردآوری کرده‌ایم – برای ارائه رویکردی واضح و مختصر به کمپین بازاریابی بعدی شما. برای شروع به خواندن ادامه دهید یا از پیوندهای زیر برای پرش به جلو استفاده کنید.

آنچه در این مقاله می آموزید :

کمپین بازاریابی چیست؟

کمپین های بازاریابی، تلاش های استراتژیکی سازمان یافته برای ارتقای یک هدف خاص شرکت هستند. این می تواند شامل افزایش آگاهی از یک محصول جدید یا گرفتن بازخورد مشتری باشد که معمولاً شامل ترکیبی از رسانه ها، از جمله ایمیل، تبلیغات چاپی، تبلیغات تلویزیونی یا رادیویی، پرداخت به ازای هر کلیک و رسانه های اجتماعی هستند.

کمپین های بازاریابی در مقابل کمپین های تبلیغاتی

بازاریابی به این معنی است که چگونه یک شرکت آگاهی از برند خود را افزایش می دهد و مشتریان را متقاعد می کند که خرید کنند.
از طرف دیگر، تبلیغات فرآیند ایجاد پیام‌های متقاعدکننده حول این اهداف گسترده است.
از نظر کمپین ها، یک کمپین تبلیغاتی ممکن است یکی از جنبه های استراتژی کمپین بازاریابی بزرگتر باشد. برند کفش Say نایک کمپینی را پیرامون عرضه محصول جدید راه اندازی کرد. تبلیغات آن تنها منعکس کننده یک جنبه از استراتژی بازاریابی آن است. این برند همچنین ممکن است از خبرنامه های ایمیل، رسانه های اجتماعی و جستجوی پولی برای رسیدن به هدف خود استفاده کند.
اکنون که تفاوت بین کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی را درک می کنیم، در اینجا چند نوع کمپین بازاریابی دیگر وجود دارد که لازم است بررسی کنیم.

اجزای کمپین بازاریابی

مؤلفه های متعددی در برنامه ریزی، اجرا و نتایج یک کمپین بازاریابی درخشان نقش دارند. در ادامه به مهم ترین اجزای کمپین های بازاریابی خواهیم پرداخت.

1. اهداف و شاخص های کلیدی پیشرفت (KPI)

این جزء هدف نهایی کمپین شما را مشخص می کند. شما اهداف مشخص و قابل اندازه گیری را توسعه خواهید داد. سپس، بیان می‌کنید که از کدام معیارها برای پیگیری پیشرفت استفاده می‌شود. برای مثال، کمپین ایجاد محتوای شما ممکن است با ترافیک ارگانیک سنجیده شود. هدف هر پست ممکن است 1000 بازدید در ماه و 10 مخاطب جدید باشد. این دسته ها در Google Analytics و Looker اندازه گیری می شوند.

2. کانال

محتوا و پیام شما کجا توزیع می شود؟ فرض کنید در حال اجرای یک کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی هستید. ممکن است رشد کانال‌هایی را که مرتبط‌تر با مخاطبان خود هستند در اولویت قرار دهید. همچنین می‌توانید مواردی را که کمترین احتمال افزایش فالوور وفادار را دارید حذف کنید.

3. بودجه

همه کمپین های بازاریابی نیاز به بودجه افزایشی ندارند، اما بسیاری از آنها هنوز هم نیاز دارند. هزینه های آژانس تبلیغات و فریلنسری را در نظر بگیرید. سپس، این اعداد را در تحلیل بازگشت سرمایه برای کمپین خود لحاظ کنید.

4. فرمت های محتوا

تعیین کنید که چه نوع محتوایی برای تقویت کمپین ایجاد خواهید کرد. برای بازاریابان معمول است که چندین قالب محتوا را در یک کمپین منفرد بگنجانند. برای مثال، یک کمپین برندسازی می‌تواند شامل تبلیغات ویدیویی، انتشارات مطبوعاتی و وبلاگ‌های مهمان باشد.

5. تیم

افرادی که برای انجام کار به آنها تکیه می کنید چه کسانی هستند؟ قبل از شروع کمپین، افرادی را برای کار بر روی هر جنبه ای از کمپین تعیین کنید. شما باید بدانید که چه کسی کپی رایتینگ، طراحی، خرید رسانه ای و گزارش را انجام می دهد.

6. دارایی های خلاق

یک کمپین بازاریابی عالی باید دارایی های خلاقانه بزرگی برای مطابقت داشته باشد. چه یک طراحی وب سایت باشد یا یک اینفوگرافیک تعاملی، مطمئن شوید که طراحی شما حرفه ای است. تمام دارایی های شما باید با هدف کمپین مطابقت داشته باشد.

چگونه یک کمپین بازاریابی موفق ایجاد کنیم؟

اکنون، ممکن است از خود بپرسید، “چگونه می توانم از اینجا شروع کنم؟” خوب، اکنون زمان برنامه ریزی کمپین خود است. فرآیند برنامه ریزی کمپین شامل ترسیم استراتژی ها و تاکتیک های خود می شود. برنامه کمپین شما باید شامل یک دوره عمل باشد. این سند منابع، دارایی ها، ذینفعان و اهداف قابل اندازه گیری مورد نیاز را فهرست می کند. بیایید در بخش زیر با جزئیات بیشتر به نحوه انجام این فرآیند بپردازیم.

برنامه ریزی کمپین بازاریابی

این مرحله برای اثربخشی کمپین بازاریابی شما بسیار مهم است. مرحله برنامه ریزی تعیین می کند که چگونه موفقیت را می سنجید و تیم شما را در زمانی که همه چیز به هم می ریزد هدایت می کند.

1. برای کمپین خود هدف تعیین کنید.

بیایید ساده شروع کنیم. چرا این کمپین را اجرا می کنید؟ دوست دارید کمپین شما چه دستاوردی برای کسب و کار شما داشته باشد؟
اگر در تعیین هدف کمپین خود مشکل دارید، گسترده شروع کنید. به اهداف زیر توجه کنید. کدام یک بیشتر با شما هماهنگ است؟
یک محصول یا خدمات جدید را تبلیغ کنید.
آگاهی از برند را افزایش دهید.
بازخورد یا محتوای مشتری را جمع آوری کنید.
پول درآوردن.
افزایش تعامل کاربران
یک رویداد آینده را تبلیغ کنید.
این یک لیست قطعی است، اما ایده ای از اهداف کلی کسب و کار به شما می دهد که یک کمپین می تواند به رسیدن به آن کمک کند. بیایید این هدف گسترده کمپین را در نظر بگیریم و آن را به یک هدف S.M.A.R.T تبدیل کنیم. ما از گزینه سوم به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد: جمع‌آوری بازخورد یا محتوا از مشتری. “هدف کمپین بازاریابی من جمع آوری محتوای تولید شده توسط کاربر از 100 مشتری از طریق یک هشتگ در اینستاگرام است که خط محصول جدید ما را تا 31 دسامبر نشان می دهد.” هدف مشخص (محتوای تولید شده توسط کاربر)، قابل اندازه گیری (100 مشتری)، قابل دستیابی (از طریق هشتگ اینستاگرام)، مرتبط (شامل خط محصول جدید) و به موقع (تا 31 دسامبر) است.
ببینید چگونه این هدف گسترده کمپین بلافاصله به یک هدف قابل دستیابی و عملی تبدیل می شود؟

2. نحوه اندازه گیری کمپین خود را مشخص کنید.

بسته به کانال‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید و هدف نهایی شما، این برای همه متفاوت به نظر می‌رسد. می‌توانید نرخ باز شدن ایمیل، لایک‌های جدید فیسبوک یا پیش‌سفارش‌های محصول را اندازه‌گیری کنید. همچنین می توانید ترکیبی از چندین معیار مفید را ردیابی کنید.
این پاسخ ها به هدف کلی کمپین شما بستگی دارد. در اینجا چند نمونه از معیارهای مبتنی بر اهداف کمپین ذکر شده در بالا آورده شده است.
برای تبلیغ یک محصول یا خدمات جدید: پیش‌سفارش، فروش و فروش بیشتر.
برای افزایش آگاهی از برند: احساسات، اشاره های اجتماعی و اشاره های مطبوعاتی.
برای جمع آوری بازخورد یا محتوای مشتری: اشاره های اجتماعی و تعامل.
برای ایجاد درآمد: فروش، و فروش بالا.
برای تقویت تعامل کاربر: اشتراک‌گذاری‌های وبلاگ، اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی و تعاملات ایمیلی.
برای تبلیغ یک رویداد آینده: فروش بلیط، رزرو فروشنده یا سرگرمی، و اشاره های اجتماعی.
اگر کمپین شما شامل چندین کانال بازاریابی است، عاقلانه است که نحوه اندازه گیری کمپین خود را در هر رسانه تعریف کنید.
به عنوان مثال، بگویید من کمپین محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) خود را در رسانه های اجتماعی، ایمیل و وبلاگمان اجرا می کردم. ابتدا، شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) خود را برای هر رسانه تعریف می‌کنم، که ممکن است به شکل زیر باشد:
تعاملات اینستاگرام (لایک و کامنت) و تگ های پروفایل.
نرخ باز شدن ایمیل و نرخ کلیک.
بازدیدهای وبلاگ، کلیک‌ها و اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی.
سپس، من KPI کمپین اصلی خود را تعریف می کنم: ذکر هشتگ با مارک اینستاگرام.
در حالی که شاخص های کلیدی عملکرد بالا نشان می دهد که کمپین من چقدر به مخاطبانم می رسد و درگیر آن می شود، KPI اصلی من به من می گوید که چقدر به هدف SMART خود نزدیک هستم.
در آخر، بیایید به سوال دیگری فکر کنیم: “موفقیت” برای شرکت شما چگونه است؟ مطمئنا، رسیدن به یک هدف از پیش تعیین شده هیجان انگیز است، اما همیشه ممکن نیست. چه چیزی (خارج از هدف شما) برای شما موفقیت را تشکیل می دهد (یا به عنوان یک نقطه عطف)؟

3. مخاطب هدف خود را مشخص کنید.

تصور کنید که یک کمپین بازاریابی ضد گلوله بسازید که فقط با جیرجیرک ها روبرو شوید. در این صورت، ممکن است فکر کنید که رسانه بازاریابی اشتباهی را انتخاب کرده اید یا اینکه هوش خلاقانه شما کافی نبوده است. با این حال، ممکن است مقصر مخاطب شما باشد. برای حل این مشکل، مشخص کنید که کمپین شما در کدام مرحله از سفر خریدار قرار دارد. آیا در تلاش برای جذب مشتریان جدید هستید؟ آیا در تلاش برای جمع آوری بازخورد از مشتریان فعلی هستید؟ آیا برای کسانی که برند شما را می شناسند بازاریابی می کنید؟ یا به طور کلی هویت برند جدیدی را معرفی می کنید؟ پیام بازاریابی شما بسته به اینکه مخاطب کمپین شما در مرحله آگاهی، توجه یا تصمیم گیری باشد، متفاوت خواهد بود. حتی اگر کمپین شما ممکن است به افرادی که خارج از مخاطبان هدف شما هستند دسترسی پیدا کند، بسیار مهم است که کمپین خود را با هدف خاصی در ذهن طراحی کنید. در مرحله بعد، علایق و نقاط دردناک مخاطب خود را شناسایی کنید. در اینجا چند سوال برای درک بهتر مخاطبان از خود و تیمتان وجود دارد.
علایق عمومی مخاطبان من چیست؟ چه مجلاتی را می خوانند؟ چه برنامه های تلویزیونی را تماشا می کنند؟ اوقات فراغت خود را چگونه می گذرانند؟
مخاطبان من کجا آنلاین می گردند؟ برای چه هدفی از اینستاگرام، فیس بوک و شبکه های دیگر استفاده می کنند؟ آیا آنها درگیر هستند یا صرفاً مرور می کنند؟
چه نوع محتوایی توجه مخاطبان من را جلب می کند؟ آیا آنها به پیام های فروش مستقیم پاسخ می دهند؟ آیا آنها ترجیح می دهند از محتوای شوخ طبعانه و طنز استفاده کنند؟ چه ارجاعات فرهنگی را می فهمیدند؟
آنها چه نوع مشکلاتی دارند که محصول، خدمات یا نام تجاری من می تواند حل کند؟
آشنایی کامل با مخاطبان کمپین به شما کمک می کند تا با اطمینان به این سوالات و هر سوال دیگری که ممکن است در طول کمپین پیش بیاید پاسخ دهید.

4. یک مفهوم برای کمپین خود تنظیم کنید و با تیم مناسب در تماس باشید.

کمپین های بازاریابی به یک ماموریت، چشم انداز و هویت بصری نیاز دارند. کمپین‌های عالی شاخه‌ای از برند اصلی آن‌ها هستند – هم از نظر بصری و هم خلاق. این کمپین ها با برند تجاری سازگار می مانند و هویت خود را حفظ می کنند.
هنگام ایجاد دارایی های کمپین، برخی از کسب و کارها از یک تیم داخلی استفاده می کنند. دیگران آژانس بازاریابی را انتخاب می کنند. شما همچنین می توانید یک فریلنسر یا پیمانکار را برای تکمیل بخش خاصی از پروژه، مانند کپی یا طراحی، استخدام کنید.
این مرحله احتمالا طولانی‌ترین زمان را خواهد برد، زیرا شما مفهوم کمپین خود را از ابتدا ایجاد می‌کنید. در مرحله بعد، نحوه توزیع دارایی های کمپین خود و ارتباط با مخاطبان خود را بررسی خواهیم کرد.

توزیع کمپین بازاریابی شما

در اینجا، روی بخش عمومی کمپین خود تمرکز خواهید کرد. این چیزی است که مخاطبان شما و چه زمانی خواهند دید. اگر بخش قبلی را بررسی کرده اید، باید تمام پاسخ هایی را که برای راهنمایی شما نیاز دارید داشته باشید.

5. کانال هایی را که کمپین خود را در آنها اجرا می کنید انتخاب کنید.

این انتخاب به ترجیح مخاطب، بودجه و سطح تعامل برند شما بستگی دارد. به کانال های رسانه ای فعلی که برای تبلیغ شرکت خود استفاده می کنید نگاهی بیندازید. کدام یک بهترین عملکرد را دارند؟ کدام یک به شما امکان پرداخت هزینه برای تبلیغات را می دهد؟ کدام یک بهترین نامزدی را دارند؟ مهمتر از همه، مشتریان شما کجا هستند؟

6. یک جدول زمانی برای کمپین خود تعیین کنید.

تعیین یک ضرب الاجل کمپین به شما ایده بهتری از زمان، چگونگی و هر چند وقت یکبار تبلیغ می کند. در اینجا نحوه انجام این کار آمده است:
یک جدول زمانی کلی کمپین بسازید. سپس، تاریخ شروع و مهلت کمپین خود را در تقویم علامت بزنید.
به دارایی های بازاریابی و کانال های بازاریابی تبلیغاتی انتخابی خود نگاهی بیندازید. سپس، از تاریخ راه اندازی کمپین به عقب کار کنید. بر اساس منابعی که دارید، چقدر می توانید هزینه پست و تبلیغ محتوای کمپین خود را داشته باشید؟ با این اطلاعات، یک تقویم تبلیغاتی برای هر کانال بازاریابی ایجاد کنید.
در مورد هر کانال تصمیم بگیرید و پست های برنامه ریزی شده، ایمیل ها و غیره را در تقویم خود ترسیم کنید.
نقشه برداری بصری کمپین بازاریابی به شما کمک می کند تا تبلیغات کمپین خود را به طور مساوی پراکنده کنید. سپس می توانید به طور مساوی در هر رسانه منتشر کنید.
نقشه بصری همچنین به شما ایده می دهد که زمان و انرژی شما به کجا می رود. وقتی کمپین به پایان رسید، می توانید برای ارزیابی اثربخشی خود به گذشته نگاه کنید.

تبدیل مشتریان از طریق کمپین بازاریابی شما

مرحله تبدیل همه چیز در مورد این است که چگونه کمپین شما می تواند به یک نتیجه خاص منجر شود.

7. مطمئن شوید که کمپین شما کاربران را به سمت یک اقدام دلخواه سوق می دهد.

حتی اگر کمپین شما موثر باشد و ترافیک زیادی را به همراه داشته باشد، باز هم باید اقدام مورد نظر خود را انجام دهد. با “عمل مورد نظر”، من در مورد آن هدف SMART صحبت می کنم که در ابتدا تعریف کردید. بیایید یک لحظه وقت بگذاریم و آن هدف را تکرار کنیم.
برای کمپین نمونه من، هدف SMART من “جمع آوری محتوای تولید شده توسط کاربر از 100 مشتری از طریق یک هشتگ مارک دار در اینستاگرام با خط تولید جدید ما تا 31 دسامبر” بود. برای تکمیل هدف مورد نظر خود این کار از طریق دارایی های تبدیل مانند تماس برای اقدام، صفحات فرود و فرم های سرنخ انجام می شود.

8. معیارهای مناسب را نظارت کنید.

معیارهای اثربخشی کمپین شما به نوع کمپین بازاریابی شما بستگی دارد. این بخش صرفاً به عنوان یک لیست پایه عمل می کند تا به شما ایده دهد که چه چیزی را تماشا کنید.
تمرکز بر معیارهای بیهودگی مانند ترافیک ایجاد شده، نرخ کلیک و برداشت ها وسوسه انگیز است. با این حال، آنها لزوماً تغییر در درآمد را نشان نمی دهند. معیارهای بیهوده نمی توانند تنها وسیله ای برای سنجش اثربخشی کمپین شما باشند.

ارزیابی کمپین بازاریابی شما

مرحله بعد از کمپین، موفقیت شما را به اندازه مرحله برنامه ریزی تعیین می کند. تجزیه و تحلیل داده های کمپین شما می تواند بینش منحصر به فردی از مخاطبان، کانال های بازاریابی و بودجه شما ارائه دهد. Insights همچنین به کمپین های آینده اطلاع رسانی خواهد کرد.

9. اعداد و معیارهای موفقیت را تعیین کنید.

با در نظر گرفتن هدف اولیه SMART کمپین خود شروع کنید. آیا به هدف خود رسیدید؟ اگر این کار را کرد، عالی است! اگر اینطور نبود، می‌توانید برای ارزیابی دلیل آن به داده‌ها بروید.
به عنوان مثال، اگر هدف شما افزایش بازدیدهای وبلاگ ارگانیک تا 100 هزار بود، هر گونه افزایش بازدید موفقیت آمیز تلقی می شود. اما بین یک کمپین کارآمد و یک کمپین ارزشمند تفاوت وجود دارد. یک کمپین ارزشمند به شما یک ROI متناسب با زمان و انرژی می دهد که برای آن صرف می کنید.

10. تصمیم بگیرید که با داده های کمپین چه خواهید کرد.

این مرحله به به حداکثر رساندن تأثیر تجاری کمپین شما کمک می کند. وقتی داده های خود را تجزیه و تحلیل و اعمال می کنید، ارزش آن ده برابر افزایش می یابد. داده ها به شما کمک کرد تا نتایج کمپین خود را ارزیابی کنید. تجزیه و تحلیل بیشتر به شما وضوح در مورد مخاطبان، روش های بازاریابی، قدرت خلاقیت و موارد دیگر را می دهد. بیایید به کمپین UGC من در اینستاگرام برگردیم. داده‌هایی که در این فرآیند جمع‌آوری می‌کنم، علاوه بر رسیدن به هدفم که 100 پست با UGC است، بینشی در مورد اینکه چه کسی مخاطبان من هستند را نیز ارائه می‌دهد. من می توانم بفهمم که آنها چه زمانی و چند بار در اینستاگرام پست می گذارند، از چه زبان هایی استفاده می کنند و چگونه از محصول من استفاده می کنند. چه اطلاعات سرنخ، پیش‌سفارش، مشارکت‌های اجتماعی را جمع‌آوری می‌کنید یا دانلود پیشنهاد می‌کنید، داده‌های شما می‌توانند شما را برای گسترش تلاش‌های بازاریابی خود به طور کلی تجهیز کنند.

جمع بندی مقاله

کمپین های بازاریابی آسان نیستند، اما برای رشد یک برند و کسب و کار موفق ارزشمند و ضروری هستند. کمپین ها محصولات قابل تحویل خاصی را از تلاش های عمومی تبلیغاتی جدا می کنند. شما می توانید مخاطبان خود را به روش های خلاقانه و هیجان انگیز لمس کنید. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، در نظر بگیرید که چه چیزی برای مخاطب شما ارزشمند است و از آنجا بروید. در نهایت، مخاطبان شما رگ حیات کمپین ها و شرکت شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.